ÜlkeKültür.com

Endonezya ikinci çeyrekte beklentilerin hafif üzerinde büyüdü

0 3

Endonezya iktisadı yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin hafif üzerine çıkarak artan global risklere karşı dayanıklılık gösterdi.

Endonezya GSYİH’si ikinci çeyrekte bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 5.05 büyüdü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan iddiası yüzde 5.04 idi. Ekonomi çeyreklik bazda yüzde 4.20 büyüme gösterdi.

Dünyanın en büyük iki iktisadı ortasında süren ticaret savaşının tesiriyle hükümet büyüme varsayımlarını bu yıl için yüzde 5.3’den 5.2 düzeyine çekti. Güneydoğu Asya’nın en büyük iktisadında büyüme 2016’dan bu yana yüzde 5 ile Devlet Lideri Joko Widodo’nun 2014’te vazifeye geldiğinden bu yana hedeflediği yüzde 7’nin bir epey altında seyrediyor. 

Endonezya Merkez Bankası faiz oranlarını geçen sene 175 baz puan artırmasının akabinde geçtiğimiz ay ekonomiyi desteklemek için genişleme siyasetine yöneldi.  Ekonomistler, bankanın yıl sonunda faiz oranını yüzde 5.5 düzeyine getirmesini öngörüyor.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan