ÜlkeKültür.com

El Salvador, Bitcoin tahvilleri ile ilgili yasa çıkarıyor

0 0

Investing.com – Kripto sanayisi ayı piyasasının ortasında olmasına karşın El Salvador’un Bitcoin tezi devam ediyor. 

El Salvador Lideri Nayib Bukele, geçen hafta her gün 1 Bitcoin alma projesini duyurmuştu. Bugün ise El Salvador’un dijital varlıklarla dayalı tahvillerin ihracı konusunda yeni bir yasa hazırlığına başladığı duyuruldu.

Bitcoin yasal ödeme aracı aracı olarak kabul eden birinci ülke olan El Salvador’dan yapılan resmi açıklamaya nazaran yasa tasarısı, “dijital varlık piyasasının verimli gelişimini teşvik etme ve alıcıların çıkarlarını koruma” ana başlıklarını içeriyor.

El Salvador’un ortaya koyduğu dijital varlık yasa tasarısının sunduğu yenilik, kripto varlıkların öbür klâsik varlık ve finansal eserlerden farklı halde düzenlenmesi.

Bu gelişme ayrıyeten geçtiğimiz yıl Bitcoin dayanaklı volkan tahvilleri olarak tanıtılan, lakin akabinde elverişsiz piyasa şartlarından ötürü ihracı ertlenen finansal eserleri tekrar gündeme taşıyor. Nayib Bukele, yabancı yatırımcıları ve sermayeyi El Salvador’a çekmeyi amaçlayan volkan tahvilleri projesini geçtiğimiz yıl Kasım ayında duyurmuştu.

Bitcoin dayanaklı “volkan” tahvil ihracı için değerli bir adım

O devir açıklandığı üzere ülkedeki Conchagua yanardağından elde edilecek güçle gerçekleştirilecek Bitcoin madencilik faaliyetleriyle desteklenecek olan tahvil ihracıyla 1 milyar dolarlık fon toplanması planlanıyordu. Buradan elde edilecek gelirin yarısı, yine Bitcoin alımı için kullanılacak olup başka yarısı ise ülkede Bitcoin kentinin kurulumunda kullanılması planlanıyor.

Son olarak El Salvador meclisinde tanıtılan yasa tasarısının, Bitcoin takviyeli volkan tahvillerinin ihracının temelini oluşturduğu düşünülüyor. Bukele, Salvador meclisinde değerli bir çoğunluğa sahip olduğu için tasarının meclisten süratli biçimde geçmesi bekleniyor.

Bunun yanında yeni yasa tasarısı, Bitcoin’in yasal ödeme aracı olarak kabul edilmesinde olduğu üzere sert tenkitlerle karşılandı. Tenkitler, yeni tasarının külfetli yabancı şirketlere garanti vererek ülkenin kapılarını açmak ve El Salvador’u kripto para dalı için bir sığınak haline getirmek için tasarlandığı tarafındaydı.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya