ÜlkeKültür.com

Ekonomist Sönmez: “Dövizini çekmeyene yüzde 20 faiz veriliyor”

0 9

Ekonomi idaresi, TL’deki kıymet kaybını ‘arka kapıdan’ döviz satışları ve çeşitli piyasa dışı düzenlemelerle tutmaya çalışıyor. Seçim periyodunda de TL’deki kıymet kaybını yavaşlatmak için bankalara da daima yeni düzenlemeler getiriliyor.

Seçim sonrası TL’nin süratle kıymet kaybedeceğine dair piyasada oluşan beklentiyse TL’yi daha da baskı altına aldı.

İktidar bu baskıyı atlatmak için farklı yollar deniyor.

Bloomberg yaklaşık üç hafta önce Merkez Bankası’nın bankalardan acil olmadığı sürece şirketlere dolar satılmasına sınırlama getirilmesini istediğini aktarmıştı.

Nitekim bankaların döviz satışında şirketlere günlük bin ila 5 bin dolar limit getirdiği ve saat 11:00’den sonra şirketlere döviz satmayı bıraktığı ortaya çıktı.

Muhalefetin iktisat kurmayları da 14 Mayıs seçimlerinden üç gün evvel, hükmî şahıslara döviz satışının durdurulduğu öne sürmüştü.

Dövizini çekmeyene faiz

Baskı altındaki bankaların uygulamalarına dair bir tez da ekonomist Mustafa Sönmez’den geldi.

Sönmez, özel bankanın dövizini üç ay çekmeyene faiz teklif ettiğini lisana getirdi.

Twitter hesabından paylaşım yapan Sönmez “Bir özel büyük banka, dövizini 3 ay çekme yüzde 20 TL faiz veriyorum teklifi yapıyor. Hem de toplam faizini peşin ödüyorum, gel al diyor. Yıllık bileşik faizin yüzde 105’e gelmesi bu” dedi.

diken.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri