ÜlkeKültür.com

Dubai içme suyu üretimi için bulut tohumlama üzere teknolojileri kullanıyor

0 0

Dünya nüfusunun üçte ikisi 2025 yılına kadar su kıtlığıyla karşı karşıya kalabilir. Teknoloji, içme suyu temini için hava durumunu düzenlemekten havadan su çekmeye kadar birçok biçimde kullanılabiliyor.

Dubai dünyanın en kurak bölgelerinden birinde yer alıyor. Kentin büyüyen nüfusu içme suyuna talebi artırırken yeni su üretim teknolojilerinin gelişimini de teşvik ediyor. Geliştirilen en eşsiz teknolojilerden biri ise bulut tohumlama teknolojisi.

Bulut tohumlama nedir?

Bulut tohumlama, bir bulutun yağış üretme kapasitesini artıran bir hava durumu düzenleme tekniği. Kullanılacak uçak gökyüzüne gönderilmeden evvel kestirimcilerin tohumlanacak hakikat bulutu seçmesi gerekiyor.

Bu süreç üste taraflı iç hava akımları nedeniyle sadece kümülüs bulutlarda işe yarıyor. Pilotlar uçaklarını bulutun alt kısmına yerleştiriyor ve higroskopik (nem çeken) tuz parçacıkları yüklü fişekleri ateşliyor.

Sodyum klorür ve potasyum klorür parçacıkları bulutun gövdesine yanlışsız yükseldikçe bulutun içindeki çok küçük su damlacıklarını kendine çekiyor. Bu damlacıklar, daha büyük yağmur damlaları oluşturmak için bir ortaya geliyor ve çoğalıyor. Ve böylece daha ağır oldukları için gökyüzünden düşüyor.

Yıllık yağış ölçüsü az olan bölgelerde bu sistem, minimum seviyede güç kullanımı gerektirdiği için bedelli bir su kaynağı oluşturuyor. Bir saatlik bir bulut tohumlaması 100 bin metreküpe kadar su sağlayabiliyor.

Küresel olarak bulut tohumlayan ülke sayısı 50’den fazla. Bu süreç sırf yağış ölçüsünü artırmak için değil, daha soğuk bölgelerde dolu tanelerinin boyutunu küçültmek için de kullanılıyor. Doluların önlenmesiyle ise fırtınaların neden olduğu ziyanlar kıymetli ölçüde azaltılabiliyor.

Deniz suyundan içme suyu elde etme

Az sayıda göl ya da ırmağın bulunduğu kurak bölgelerde yaşayanlar, içme suyu tedariği için denizlere yöneliyor. Dubai’nin içme suyunun yüzde 90’dan fazlası denizden elde ediliyor.

Büyük tuzlu su arıtma tesisleri zıt osmoz sürecini kullanarak devasa ölçülerde içme suyu üretimi yapabiliyor.

  • Dubai geleceğin iktisadı için robotik ve otomasyon programı başlattı
  • Dubai Mucize Bahçesi ziyaretçilerine ‘çiçekten bir dünya’ sunmak için kapılarını açtı

O&M ACCIONA şirketinden Vanesa Fernandez Membrillera, tuzlu su arındırma sürecinin Körfez bölgesinde epey tanınan olduğunu söylüyor: “Dünyadaki su kaynaklarının yüzde 98’ini tuzlu sular oluşturuyor ve tatlı içme suyu konusunda kıtlık yaşıyoruz. Bu sürecin en kıymetli yararı bu.”

Jebel Ali Tuzlu Su Arıtma Tesisi üzere tesisler, 2030’a kadar su tüketimini yüzde 30’a kadar azaltmayı hedefleyen “Dubai Entegre Su Kaynakları İdaresi Stratejisine” nazaran tasarlanıyor.

Havadan su çekme teknolojisi

Güneş gücünden yararlanan hidro paneller havadaki nemden içme suyu üretebiliyor. Bu teknolojiyi kullanan su çiftlikleri ise güç tedariki gerektirmeden, mevcut altyapıdan uzakta su üretimi yapabiliyor.

Source Küresel şirketinden Sofia Berglund, hidro panellerin hava kirliliğinin görüldüğü alanlarda dahi nasıl yararlı olabileceğini şöyle anlatıyor: “Mineralleştirmeden evvel, en başından itibaren suyun içinde bir tek saf H2O var. Suya hiçbir kirletici husus, hiçbir şey karışamaz.”

Manhat’ın Kurucusu Dr. Said El Hassan ise Avrupa’daki yağışların kum ve toz parçacıklarını yere hakikat iterek havayı temizlemesi sonucu, Avrupa’nın kimi bölgelerinde çöl iklimlerinde olduğundan çok daha fazla güneş gücü üretilebildiğini söylüyor..

Dünya nüfusu katlanarak büyürken su tüketimi de buna bağlı olarak artmaya devam ediyor. Su üretiminde bu üzere yenilikler, susuz kalmamak için yeni yollar arayışında hayati değer taşıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya