ÜlkeKültür.com

Dövizde yaşanan kıtlık gerçek bölümü zorluyor

0 130

Seçim sürecindeki ekonomik tedbirlerin piyasada dövize erişimi sıkıntı ve maliyetli hale getirmesi gerçek bölümü kıskaca aldı. Ekonomim Gazetesi’nden Merve Yiğitcan’ın haberine nazaran, bankalar kurumsala günlük 1.000 ila 5.000 dolar ortası limit verirken, saat 11:00’e kadar gelen döviz taleplerinin bankalarca değerlendirilmekte. İzleyen saatlerde ise döviz satışı yapılmıyor. Bankalardan muhtaçlığı olan dövizi toparlayamayan firmalar da özgür piyasanın yüksek maliyetli kuruna mecburî kalıyor.

Özellikle hammaddesini ithal edip üretim yapan firmalar şu sıra ithalat evrakını toplamakta zorlanıyor. Yanaşan gemiden malını çekmek için dövizini denkleştirmeye çalışan firmaların, her geciken saat için demuraj ve ardiye masrafı üzere ek operasyonel maliyetleri yüklenirken, üretim süreçlerinde de aksaklıklar ortaya çıkıyor. Birçok şirketin kur kaynaklı fiyat geçişleri yaptığı öğrenilirken, gerçek kesim temsilcileri dövizdeki sıkışıklığın bir an evvel açılmasını istiyor.

Fayat: Sermaye kontrolü endişeleri artabilir

TOBB Hazır Giysi ve Konfeksiyon Bölüm Meclisi Lideri Onur Fayat, piyasada problemlerin devam ettiğini, bilhassa fiziki dövize talebin karşılanması noktasında düşüncenin büyük olduğunu kaydetti. “Dövizi sabah saatlerinde aldınız, aldınız. Yoksa mümkün değil” diyen Fayat şu görüşleri paylaştı: “Alsak da tekrar zarardayız. İhracatçılar olarak TL reeskont kullandığımızda bize verilen yüzde 2 primi dahi yüzde 3-4 fark vererek alıyoruz. Yani kendi dövizimizi ucuza satıp değerliye alıyoruz” dedi.

Seçimden sonra bu siyasetlerin devam etmesi halinde sermaye denetimi telaşlarının artacağına değinen Fayat, “Kurumsaldan kişisele hakikat giden bir sıkılaşma kelam konusu. Lakin ben yeni gelen ekonomi yönetiminin bundan vazgeçeceğine, sert olmasa da yumuşak geçiş yapacağına eminim. Aksi hiçbir ülkede görülmemiş. Kimse Türkiye’nin Arjantin olmasını istemeyecektir. Döviz krizine sebebiyet verilmeden bu siyasetlerden bir dönüş olacağına inanıyorum. Zira Türkiye’nin ödemeler istikrarı için dış finansmana gereksinimi var, TL yatırımlarına yabancının gelmesine muhtaçlığı var.”

Önel: Tüm operasyon maliyetleri yük olacak

İstanbul Tüccarlar Kulübü Lideri İlker Önel, seçim öncesi bankaların son iki süreç gününde hiç döviz vermediğini hatırlatırken, şu anda kurumsala 1.000-5.000 dolar arası verdiklerini kaydetti. Bunun farkında olan döviz ofislerinin da doları yüksekten sattığına işaret eden Önel, “Dövize erişimde en büyük sıkışıklık hammaddede tarafında. Zira şu an ithalat evrakını almakta zorlanıyoruz. Alırken de mecburen yüksek maliyetli kurdan alıyoruz. Bu da otomatikman bizim son eser fiyatlarımıza yansıyor. Şu anda birçok şirket fiyatlarında geçiş yaptı. İthalat evrakını alamadığımızda şöyle bir meşakkat var. Birden fazla gemi yanaşmış oluyor; bunun demurajı, ardiye masrafları üzere tüm operasyonel maliyetleri üzerimize yük olacak ve bunlar düşük sayılar değil, hepsi dolar bazında” diye konuştu.

Firmaların birçoklarının gelen hammadde ile ilgili fiyat mukavelesini evvelce yapmış olduğuna değinen Önel, “Yani mal gelmeden bir kısmını belirli fiyattan satmışız. Ancak bunu yaparken doların maliyetini ortalama almıştık, 19,50 ise 20 lira almışız, artık ise her 1 doların maliyeti 2-3 lira daha fazla geliyor. Yani mukavele fiyatından ziyan ediyoruz. Bu durum üretim sürecine de yansımaya başladı, gerçek kesim zorlanıyor” biçiminde konuştu.

Bu sıkışıklığın muhtemel sonuçlarını da aktaran Önel, “Elbet bir maliyet artışı olacak, bu da sonuçlara yansıyacak. Taahhüt edilen malı müşteriye vaktinde veremeyeceksiniz. Yanı sıra fiyat oynaklıkları nedeniyle piyasada rekabet talihiniz kalmıyor. Yani rakibiniz 20 liradan malı çekiyor, siz birebir malı 22 liradan çekmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bahsettiğim bu kriterlere baktığımızda bölümler zorda” diyerek kelamlarını tamamladı.

Dalbeler: Yalnızca dövize değil paraya da erişim zor

Çelik İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Uğur Dalbeler de döviz konusunda ve kur makasında her gün farklı şeyler duyulduğunu söylerken, “Bir şeyin fiyatı artıyor, erişimi zorlaşıyorsa demek ki burada bir kısıtlama kelam konusu. Ortalıkta birçok tevatür var. Bir meşakkat kelam konusu” dedi. Yalnızca dövize değil, paraya erişmekte zorlanıldığına işaret eden Dalbeler, firmalar için taahhüdü yerine getirmenin eskisi kadar kolay olmadığını vurguladı.

Duran: Seri iflaslar gelebilir

Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD) Lideri Alican Duran, döviz almakta zorlanıldığını, hatta hak edilmiş kredilerin bile alınamadığını vurgulayarak, şirketlerin içinde bulunduğu durumu tanım etti. Düşük kur, düşük talep ve yüksek finansman maliyetlerinin firmaları kuşatmış durumda olduğunu aktaran Duran, “Finansal döngümüz olağan hale gelmezse sorun büyük, fabrikalar kilitlenmek üzere. Bu türlü devam ederse seri iflaslar görebiliriz” ikazında bulundu. Bir an evvel seçim atmosferinden çıkıp sanayi şirketlerine takviye verilmeli. Mekanizmayı tekrar sağlıklı hale getirmeliyiz” tabirlerini kullandı.

Ekonomim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi