ÜlkeKültür.com

Döviz ve altın, faiz kararının verileceği kritik haftaya nasıl başladı?

0 0

Investing.com – Yurt içi piyasalar yeni haftaya sakin başladı. Geçen hafta yeni doruklar gören BİST 100 endeksi bugün 4.500 puan altında süreç görürken kur tarafında da süreçler hayli dar bantta kalmaya devam ediyor.

Haftanın en değerli gelişmesi: PPK toplantısı

Merkez Bankası, Perşembe günü yılın 11. Para Siyaseti Toplantısını gerçekleştirecek. Eylül 2021’de başlayan genişlemeci para siyaseti bünyesindeki faiz indirimlerine Ocak-Temmuz devrinde orta verilmişti. Ağustos’ta tekrar faiz indirimine başlayan Merkez Bankasının Perşembe günü faizi tek haneye düşürmesi bekleniyor. Piyasalar %10,5 olan faiz oranının 150 baz puanlık indirimle %9’a çekilmesini ve seçime kadar da bu oranın korunmasını bekliyor.

Dolar/TL ve euro/TL’de son durum

18,60 yakınında süreç gören dolar kurundaki yataylık devam ediyor. Son haftalarda yurt içindeki faiz indirimi ve enflasyona, global taraftaki Fed faiz artırımı ve öteki kıymetli gelişmelere reaksiyon vermeyen kurda PPK öncesi 18,60 ve üzeri görünümün devam etmesi bekleniyor.

Euro/TL geçtiğimiz hafta 19,50 ile yılın tepesini görmesinin akabinde euro/dolardaki gerilemeyle düşüşe geçti. Kur bugün 19,06’dan süreç görüyor.

Altın fiyatları tepeden geriledi

Yurt içinde geçen hafta rekor düzeye yükselen altın fiyatları, yeni haftaya düşüşle başladı. Ons altının 1.788 dolardan dönmesi ve bugün 1.740 dolardan süreç görmesiyle gram altın da 1.068 TL rekorundan 1.040 TL’ye geriledi. Özgür piyasada çeyrek altın bugün 1.728 TL’den cumhuriyet altını ise 6.890 TL’den satıcı buluyor.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya