ÜlkeKültür.com

Dolar/TL yeni güne düşüşle başladı

0 3

Dün 5.52 – 5.61 bandında dalgalanan dolar yeni sabaha 5.55 düzeylerinde başladı. Kur bugün en düşük 5.5377, en yüksek 5.5932’yi test etti.

Dün 6.16 – 6.25 bandında dalgalanan euro bu sabah % 0.3 düşüşle 6.21’de, sepet kur ise 5.88’de seyrediyor.

Dün BIST 100 Endeksi % 1.01 düşüşle günü 98 bin 673 puanda tamamladı, 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi değişmeyerek yüzde 15.47 seviyesinde kalırken, iki yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 0.62 düşüşle yüzde 16.08’e geriledi.

ABD ile Çin ticaret tansiyonunun artması global piyasalarda sert satışlara yol açmış, Asya’dan ABD’ye pay senedi piyasalarında büyük düşüşler görülmüştü. Dün yuanın 10 yılın en düşük düzeyine gerilemesinin akabinde ABD hükümeti Çin’i kur manipülatörü ilan ederek tansiyonu daha da artırdı, Asya Borsaları bu gelişmeyle düşüşünü bugün de sürdürdü.

“BÜYÜK VOLATİLİTE BEKLEMİYORUM”

Meksa Yatırım VİOP Genel Müdür Yardımcısı Ergün Tekgül Bloomberg HT’ye TL varlıkların dünü güzel bir formda atlattığını, gelişen piyasalarda çok fazla satış varken TL’ye çok fazla satış gelmediğini, yabancının biraz temkinli yaklaştığını söyledi..Tekgül “Kurda volatilite fikir borsada da düştü. Kısa vadede Dolar/TL 5.50’lerin altına gelmeyebilir lakin ekstra birşey olmazsa dolar/TL’de büyük bir volatilite beklemiyorum. Borsa cephesinde bu sıkışık fiyatlamaların devam edeceğini düşünüyorum. TL varlıklarda Ağustos ayı yatay geçmeye devam edebilir” yorumunu yaptı.

Garanti Yatırım ise yolladığı notta TL’nin güçlü kalmaya devam ettiğini belirterek “ABD ve Çin tarafından karşılıklı tansiyon azaltıcı açıklamalar ışığında tekrar 5.60 etrafında dengelenme görebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan