ÜlkeKültür.com

Dolar/TL 5.50’nin altını test etti

0 3

ABD ile Çin ortasında alevlenen ticaret tansiyonuna karşın güçlü kalan TL yeni güne de kıymet karıyla başladı.

Hafta başından bu yana düşüş trendinde olan Dolar/TL dün 5.51 – 5.59 bandonda dalgalandı. Kur bu sabah saatlerinde ise 5.4872 ile Nisan’dan beri en düşük düzeylere geriledi. Dün 6.16 – 6.29 bandında seyreden euro bu sabah 6.17’de, sepet kur 5.83’te seyrediyor. BIST 100 Endeksi dün % 0.92 artışla 99 bin 584 puandan kapanırken 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi % 0.19 artışla yüzde 16.11’e yükseldi.

TL’DE YÜKSELİŞİN NEDENLERİ

ABD ile Çin ortasında artan ticaret tansiyonu son günlerde gelişen ülke para ünitelerine baskı yaparken Türk Lirası olumlu ayrışıyor. ABD ile bağlantıların düzgüne gitmesinin TL’deki güçlenmede en kıymetli münasebetlerden biri olduğu belirtiliyor.

Global Menkul Pahalar Kıdemli Analisti Rıdvan Baştürk Bloomberg HT’ye ABD’den Türkiye’ye S400 konusunda yaptırımların ötelenmesi ve tahvil piyasasına girişlerin TL’yi desteklediğini belirtti.

Baştürk “küresel bazda volatilite yüksek fakat TL varlıklar bundan olabildiğince az etkileniyor. TL’deki pahalanma bir müddettir devam ediyor, kurda 6.20 düzeyinden gelen bir aşağı taraflı eğilim var.” halinde konuştu.

Baştürk bayram müddetince TL’de çok sert hareket beklemediklerini, 12 Eylül’deki Merkez Bankası toplantısının kur için kritik eşik olacağını söyledi.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan