ÜlkeKültür.com

Dolar/TL 4 ayın en düşük düzeylerinde

0 3

ABD ile Çin ortasında artan ticaret tansiyonu son günlerde gelişen ülke para ünitelerine baskı yaparken Türk Lirası ABD ile olumlu gelişmeler ve global düşük faizler üzere etkenlerle olumlu ayrışmaya devam ediyor.

Dün 5.47 – 5.53 bandında dalgalanan Dolar/TL bugün de 5.4729’ye kadar geriledi. Bu hafta 5.56’lardan 5.46’lara kadar gerileyen dolar hafta başından bu yana TL karşısında % 1.4 civarında bedel kaybetti.

TL EN FAZLA BEDEL KAZANAN PARA BİRİMİ

Türk Lirası cuma günkü kapanıştan bu yana dolar karşısında en fazla bedel kazanan gelişen ülke para ünitesi oldu. TL’yi % 1.39 ile Macar forinti izledi. Bu hafta dolar karşısında en fazla kaybedenler ise Brezilya reali ve Arjantin pesosu oldu.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i bu hafta 22 baz puan yükseldi. Dün 6.13 – 6.20 bandında hareket eden euro bu sabah yatay seyirle 6.16’da, sepet kur da 5.82’de süreç görüyor.

Dün BIST 100 Endeksi günü % 1.53 düşüşle 98 bin 86 puanda tamamlarken 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi % 2 düşüşle % 15.22´ye, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi % 0.74 düşüşle % 15.99’a geriledi.

ICBC Türkiye Portföy Yöneticisi Daniel Serap Bloomberg HT’ye “ABD ile Suriye’nin Kuzey’inde inançlı bölge oluşturulması konusunda mutabık kalındığı haberiyle dolar süratli biçimde 5.47’lere yanlışsız geriledi. Merkez Bankası’nın swap atılımları de illikit olan piyasada biraz daha aşağı gelebileceğimiz sinyallerini veriyorç. Lakin iktisat çarklarında net düzelme görmeden kurda çok da optimist değilim” yorumunu yaptı.

Dolar/TL’nin hafta başından beri hareketi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan