ÜlkeKültür.com

Dolar/TL 4 ayın en düşük düzeylerinde

0 3

Bu hafta ABD ile Çin ortasında alevlenen ticaret tansiyonu global piyasalara baskı yaparken Türk Lirası ABD ile bağlardaki olağanlaşma ve global faizlerdeki düşüş üzere etkenlerle olumlu ayrışmaya devam ediyor.

Dün 5.44 – 5.51 bandında hareket eden Dolar/TL bugün en düşük 5.47 civarında seyrediyor.

Dün 6.12 – 6.19 aralığında hareket eden euro 6.13’te, sepet kur ise 5.80’de süreç görüyor. BIST 100 Endeksi gün günü % 1.17 artışla 99 bin 208 puanda tamamladı, 10 yıllık tahvilin bileşik faizi %  0.79 düşüşle %  15.10’a, iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi de % 4.82 düşüşle % 15.22’ye geriledi.

TL EN ÂLÂ 2. PERFORMANSI KAYDETTİ

Dolar, Türk Lirası karşısında bu hafta % 1.7 geriledi. Lira böylelikle haftalık bazda Macar forintinin akabinde en yeterli 2. performans gösteren gelişen ülke para ünitesi oldu.

Yurt içinde bugün cari açık verisi ve TCMB’nin beklenti anketi takip edilecek. ABD’de ise üretici fiyatları verisi izlenecek.

“POZİTİF AYRIŞMANIN DEVAMINI BEKLERİZ”

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte “Lira global bazda yılın 3.çeyreğinde en âlâ para ünitesi devam ederken (dolara karşı %5.81 kazanç) carry trade akımlarının şu an ‘’emtia üreticileri kısa / emtia tüketicileri uzun’’ ikili süreçlerle devam ettiğini gözlemliyoruz: global resesyon fiyatlaması devam ettikçe, Türk lirası’ndaki olumlu ayrışmanın devamını bekleriz.” değerlendirmesini yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan