ÜlkeKültür.com

Çin’den ABD’ye teknoloji şirketleri reaksiyonu

0 83

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin kamu kurumlarının Çin’in kıymetli teknoloji şirketlerinden eser alımını askıya alma kararına, “Güçlü halde hoşnutsuzluk duyduğumuzu ve kararlılıkla karşı çıktığımızı söz ediyoruz.” kelamlarıyla reaksiyon gösterdi.

Bakanlık Sözcüsü Hua Çunying, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin kamu kurumlarının Çinli Huawei, ZTE, Hytera, Hikvision ve Dahua’dan eser almasını süreksiz yasaklama kararını “adil olmayan ve ayrımcı bir hareket olarak” niteleyerek, “Güçlü biçimde hoşnutsuzluk duyduğumuzu ve kararlılıkla karşı çıktığımızı tabir ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada, ilgili şirketlerin yasal hak ve çıkarlarını müdafaası için “meşru silahlarını kullanmalarını destekledikleri” belirtilerek, “Çinli şirketlerin hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumak için tüm gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz.” tabirleri kullanıldı. 

“ABD’yi soğuk savaş mantalitesini, kazananı olmayan oyun kavramını terk etmeye ve ekonomik ve ticari hususları siyasallaştırmayı bırakmaya çağırıyoruz.” denilen açıklamada, Washington idaresi, Çin-ABD ekonomik ve ticari iş birliğinin sağlıklı ve istikrarlı formda gelişmesini teşvik etmeye faydalı işler yapmaya davet edildi. 

Çinli Huawei ve ZTE şirketleri akıllı telefon ve şebeke hizmetleri sağlarken Hikvision ve Dahua, gözetleme kameraları üretiyor. Beyaz Saray Bütçe ve İdare Ofisi’nden dün yapılan açıklamada, Amerikan kamu şirketlerinin telekomünikasyon ve görüntü müşahede ekipmanlarıyla çeşitli gereçlerinin ABD’nin ticari sırlarını ve sair bilgilerini Pekin hükümetine ifşa ettikleri gerekçesiyle ilgili Çin firmalarından alımının yasaklandığı duyurulmuştu.

Söz konusu yasağın 13 Ağustos Salı günü yürürlüğe gireceği bildirilmişti. Çin ve ABD ortasında bir yılı aşkın müddettir devam eden ticaret savaşı Çinli teknoloji şirketlerine sıçramıştı.

ABD Lideri Donald Trump ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in haziranda Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Önderler Doruğu’nda ticari müzakerelerin devam etmesi kararı sonrası Washington idaresi Huawei’e yönelik tavrını yumuşatmıştı.

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/