ÜlkeKültür.com

Çin’den ABD’ye “soğuk savaş” uyarısı

0 78

Bakan Vang, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyi için bulunduğu New York’ta Asia Society’nin düzenlediği toplantıda konuştu.

Çinli Bakan, konuşmasında, Washington idaresinin son periyotta iki ülke ortasındaki rekabeti yanlış algılayan, ideolojik cepheleşmeleri ve çevreleme siyasetini teşvik eden halinin iki ülke münasebetlerini zedelemenin yanı sıra dünyayı yeni bir soğuk savaşa sürükleme riski taşıdığını savundu.

ABD ve Çin bağlarının, son birkaç yılda iki ülke ortasında diplomatik alakaların kurulduğu 1979’dan bu yana en makûs günlerden geçtiğine dikkati çeken Vang, bunun dünya ülkelerinin ve halklarının geleceği açısından belirsizliğe yol açtığını belirtti.

Başkan Joe Biden’ın, ABD-Çin münasebetlerinin sonuçları bakımından en değerli bağ olduğunu, bunun nasıl gelişeceğinin 21. yüzyılın dünyasını şekillendireceğini tabir ettiğini aktaran Vang, ABD Lideri’nin, Çin ile yeni bir soğuk savaşa girmeyi istemediklerini, ittifakları canlandırma uğraşlarının Çin’e karşı olmadığını, Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemediklerini ve Çin ile çatışma arayışında olmadıkları sıkça yinelediğini hatırlattı.

Vang, Biden’ın bu irade beyanına rağmen ülkenin siyasetinde aksi tarafta eğilimlerin hükümran olduğunun gözlendiğini belirterek, “ABD, Çin’i ‘asıl rakip’ ve ‘uzun devirde en önemli tehdit’ olarak tanımlayıp her taraftan bastırmaya, etrafındaki stratejik ortamı şekillendirerek çevrelemeye çalışırken, öteki ülkeleri taraf seçmeye ve Çin’i dışlayan küçük halkalar oluşturmaya zorlarken yeni bir soğuk savaşı önlemek nasıl mümkün olabilir?” diye konuştu.

Çin ile ABD’nin barış içinde bir ortada yaşamasının önündeki en büyük mahzurun “soğuk savaş mantığı” olduğunu, ABD’de birtakım bireylerin geçmişte Sovyetler Birliği’ne karşı kullanılan çevreleme taktiğini Çin’e karşı tekrarlamayı istediğini, “Hint-Pasifik stratejisi” üzere jeopolitik hareketlerle Çin’i çevrelemeyi umduğunu savunan Vang, “Bu gayretler boşuna zira ne Çin eski Sovyetler Birliği ne de dünyada evvelden olduğu üzere.” sözünü kullandı.

Vang, ABD’nin bir yandan Çin’in siyasi sistemini değiştirme gayesi olmadığını söz ederken, öte yandan “demokrasi ve otoriterlik” ortasındaki uğraşa dair “yanlış bir anlatıyla” ideolojik cepheleşmeyi teşvik ederek Çin’in siyasal sistemini, kalkınma yolunu ve iktidar partisini (Çin Komünist Partisi) amaç aldığını savundu.

Çin ile ABD ortasında iktisat ve ticaret alanında rekabet olduğunun inkar edilemeyeceğini, Çin’in bu rekabetten korkmadığını, ancak ilgilerin sadece rekabetle tanımlaması gerektiğini vurgulayan Vang, “Eğer ABD, Çin ile münasebetlerini ‘sıfır toplamlı oyun’ zihniyetiyle ele alır ve ‘siyasi doğruculuğun’ Çin siyasetini yanlış yönlendirmesine müsaade verirse, kendi sıkıntılarını çözemediği üzere Çin-ABD münasebetlerini de çatışma ve cepheleşmeye götürecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/