ÜlkeKültür.com

Çin’de eski merkez bankacılarından “kur savaşı” uyarısı

0 4

Çin’de eski merkez bankacıları, dünyanın en büyük iki iktisadı ortasında bu hafta ani bir formda alevlenen ticaret gerginliğinin akabinde ABD ile muhtemel bir kur savaşına karşı ikazda bulundu.

Çin Merkez Bankası (PBOC) eski lider yardımcısı Chen Yuan, Cumartesi günü Yichun, Heilongjiang’daki China Finance 40 toplantısında “ABD’nin Çin’i kur manipülatörü olarak ilan etmesinin ticaret savaşının finansal savaş ve kur savaşına dönüşmesi manasına geldiğini” belirtti.

PBOC’nin eski lideri Zhou Xiaochuan, ABD ile uyuşmazlığının ticaret cephesinden siyasi, askeri ve teknoloji de dahil olmak üzere öteki alanlara sıçrayabileceğini lisana getirdi. Zhou, dolar cinsinden finansal sistemin zorluklarının üstesinden gelmek hedefiyle yuanın global rolünü uygunlaştırmak için efor gösterilmesi davetinde bulundu.

PBOC bu hafta dolar/yuan paritesinin 7 düzeyini aşmasına müsaade vermesi, ABD’nin Çin’i kur manipülatörü olarak ilan etmesine neden oldu. ABD Lideri Donald Trump, Çin ile gelecek ay için planlanan görüşmelerin iptal edilebileceğini söyledi.

ABD’nin kur manipülatörü ithamının ticaret savaşı stratejinin bir modülü olduğunun altını çizen Chen, bunun Çin üzerindeki tesirinin ticaret konusundaki farklılıklara kıyasla daha derin ve daha geniş kapsamlı olacağını söyledi. Chen, Çin’in uyuşmazlığın daha fazla artmasından kaçınmaya çalışmasının gerekliliğine vurgu yaparken, politika yapıcıların kur konusunda ABD ile uzun sürecek bir çekişmeye hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan