ÜlkeKültür.com

Çin Trump’ın ticaret savaşını tırmandırması durumunda karşı önlem alınacağını belirtti

0 7

Pekin, ABD Lideri Donald Trump’ın ticaret savaşını kızıştıran açıklamalarının akabinde ABD, Çin eserlerine ek gümrük vergisi uygulamakta ısrarcı olursa karşı tedbirlerin alınacağını söyledi.

Donald Trump Perşembe günü, 300 milyar dolar pahasındaki Çin eserine ek  yüzde 10 gümrük vergisi uygulanacağını belirterek, Amerikalı tüketicileri daha evvel hiç olmadığı kadar direkt etkileyen bir ticaret atılımında bulundu.

1 Eylül’den itibaren geçerli olacak ve yüzde 25’e kadar çıkabilecek ithalat vergileri, diz üstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve çocuk kıyafetlerini içeriyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying tarafından yapılan açıklamada, “ABD’nimn ek gümrük vergileri uygulamakta ısrarcı olması durumunda, Çin gerekli karşı önlemleri alacaktır” derken tedbirler hakkında rastgele bir ayrıntı paylaşılmadı.

Trump’ın açıkladığı ve ABD’nin Çin’den tüm ithalatını kapsayan ek gümrük vergileri, Haziran ayında Trump-Xi doruğunda uzlaşılan ateşkes için sürpriz bir son oldu.

Trump’ın kararına birinci reaksiyon, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi tarafından geldi. Wang Yi, mahallî bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada “Yeni gümrük vergileri koymak ticaret ayrılıklarını çözmek için muhakkak gerçek bir tahlil değildir” dedi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan