ÜlkeKültür.com

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

0 112

Investing.com – ABD’nin borç tavanı konusundaki uyuşmazlık, yarar dönemi devam ederken finansal piyasalar üzerinde büyük bir tesir yaratacak üzere görünüyor. Piyasalar, ABD’nin, son devirdeki yavaşlama işaretlerine karşın güçlü kalması beklenen dördüncü çeyrek büyümesi hakkında bilgi alacak. Euro Bölgesi, PMI datalarını açıklarken Japonya’dan gelecek enflasyon bilgileri de yakından izlenecek.

Yeni haftaya başlamak için bilmeniz gerekenler:

1. Borç tavanı açmazı

Katı siyaset yanlısı Cumhuriyetçiler ile Lider Joe Biden’ın Demokratları ortasında ülkenin borçlanma tavanının yükseltilmesi konusunda yaşanan tartışmanın ortasında Perşembe günü ABD hükümeti, 31,4 trilyon dolarlık borçlanma limitini aştı.

Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçiler, daha yüksek bir tavanı onaylamadan evvel hükümet harcamalarında kesinti yapılmasını istiyor. 2011 yılında misal bir talep, S&P’nin ABD’nin kredi notunu birinci defa düşürmesine ve mali piyasalarda kaosa neden olmuştu.

Bu yüksek riskli çıkmazın aylarca devam etmesi ve Hazine’nin temerrüde düşmemek için acil durum hareketlerini muhtemelen tüketeceği tarih olan Haziran öncesinde, her iki tarafın da oburunu sınamasıyla son dakikaya kadar sürmesi bekleniyor.

JPMorgan Chase & Co fonlarının Baş Global Stratejisti David Kelly, “Hem ekonomik hem de finansal açıdan bakıldığında borç tavanının yükseltilmemesi tam manasıyla bir felaket olur.” dedi.

2. Teknoloji çıkar raporları

ABD iktisadı; yavaşlama ve mümkün bir resesyon belirtileri gösterirken mega şirketlerin, maliyetleri düşürürken gelir ve kârlarını artırıp artıramayacağına ait meselelerin olduğu bir periyotta, önümüzdeki hafta açıklanacak kar sonuçları, teknoloji paylarında son devirde yaşanan sıçramayı test edecek.

Piyasa pahası açısından ABD’nin en büyük ikinci şirketi olan Microsoft (NASDAQ:MSFT) Salı günü, Elon Musk’ın Tesla’sı (NASDAQ:TSLA) Çarşamba günü ve Intel (NASDAQ:INTC) Perşembe günü raporlarını açıklayacak.

Refinitiv datalarına nazaran S&P 500 şirketlerinin dördüncü çeyrek karlarında, bir evvelki yıla nazaran genel olarak %2,9’luk bir düşüş kaydetmesi bekleniyor. Yılın başında %1,6’lık düşüş yaşanmıştı.

Cuma günü yaptığı açıklamada Alphabet (NASDAQ:GOOGL), işten çıkarmaları duyuran son teknoloji devi olarak yaklaşık 12.000 kişiyi (iş gücünün yaklaşık %6’sını) işten çıkaracağını duyurdu. Microsoft, Çarşamba günü yaptığı açıklamada 10.000 kişiyi işten çıkaracağını belirtirken Amazon (NASDAQ:AMZN) da 18.000 kişiyi işten çıkaracağını çalışanlarına bildirmeye başladı.

3. ABD’nin iktisat verileri

ABD’nin dördüncü çeyrek gayrisafi yurt içi hasılasına ait birinci iddialar, Perşembe günü açıklanacak olup analistler, iktisadın üçüncü çeyrekteki %3,2’lik büyümenin akabinde yıllık bazda %2,6 oranında büyüme bekliyor.

Bu oran güçlü görünmekle birlikte son ekonomik bilgiler, iktisadın 2022 yılı sonunda ivme kaybettiğine işaret ediyor – perakende satışlar son iki ayda en az %1 düşmüş, sanayi üretimi son üç ayda gerilemiş ve konut inşaatı altı aylık düşüş kaydetmiş durumda.

Fed’in agresif faiz artışları siyaseti, talebi vurmaya devam ettikçe GSYİH’nin önümüzdeki çeyreklerde zayıflaması bekleniyor.

Ekonomik takvimde ayrıyeten Perşembe günü ilk işsizlik başvuruları, dayanıklı tüketim malları siparişleri ve yeni mesken satışları ile Cuma günü kişisel tüketim fiyat endeksi bilgileri yer alıyor.

4. Euro Bölgesi

Politika yapıcılar Perşembe günü klasik siyaset toplantısı öncesi sessizlik periyoduna girmeden evvel Avrupa Merkez Bankasının (ECB) birçok yetkilisi açıklamalarda bulunacak. ECB’nin bir sonraki siyaset toplantısı 2 Şubat’ta yapılacak.

Geçtiğimiz hafta enflasyondaki son düşüşler nedeniyle faiz artırım suratını yavaşlatacağı tarafındaki piyasa beklentilerine karşı çıkan ECB Lideri Christine Lagarde‘ın, iki defa uzunluk göstermesi planlanıyor.

Bu ortada Euro Bölgesi dataları, iktisadın sıhhati hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Salı günü açıklanacak olan öncü PMI datalarının yükselmesi beklenirken Çarşamba günü açıklanacak olan ve yakından takip edilen Almanya Ifo iş iklimi endeksi verisinin, ikinci ayda da güzelleşme göstermesi bekleniyor.

5. Enflasyon takibi

Japonya Merkez Bankasının (BoJ) geçtiğimiz hafta getiri eğrisi denetim oranını koruyarak daha şahin bir siyaset değişikliğine yönelik piyasa beklentilerine meydan okumasının akabinde Japonya, Cuma günü Tokyo bölgesi için tüketici fiyat enflasyonu bilgilerini açıklayacak.

Japonya’da enflasyon son on yılın en yüksek düzeyinde ve BoJ’un %2’lik amacının iki katına ulaşmış durumda lakin BoJ, uzun müddettir devam eden ultra genişlemeci para siyasetinin sonuna yaklaşıldığı tarafındaki piyasa beklentilerine aykırı hal sergiliyor.

Bu ortada Avustralya Merkez Bankası (RBA), faiz artışlarına orta vermenin vaktinin gelip gelmediğini düşünürken Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), para siyasetini daha ne kadar sıkılaştıracağını pahalandırıyor. Bu ortamda Avustralya ve Yeni Zelanda’nın enflasyon dataları Çarşamba günü açıklanacak.

Yazar: Noreen Burke

–Bu raporda Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom