ÜlkeKültür.com

Borsa İstanbul’da hafta kapanışı: Bugün hangi dallar öne çıktı?

0 50

Investing.com – BIST 100 endeksi, bu hafta %7,37 kıymet artışıyla 4.784 puanda tepe gördükten sonra haftanın ikinci yarısında düşüşe geçti. 

Endeks, hafta ortasında kaydedilen tepe sonrası dün %3,5’e yakın düşüş gördü. Bugün ise gün içi süreçlerde daha çok yatay hareket eden endeks, son saatte 4.500 puan üzerinde kalmaya çalışıyordu. Negatif açılışla güne başlayan endeks, sabah seansında gelen alımlarla 4.555 puanda günlük tepe gördü. Günün geri kalanında ise 4.500 puan pivot düzey olarak kullanılarak yatay devam etti. 

Borsa İstanbul’da bugün bankalar, piyasada olumlu ayrıştı. Bugün borsayı taşıyan banka payları, kapanışa gerçek %4’e yakın ortalama bedel artışına sahip. Bilgi teknolojileri, perakende ticaret ve finansallar da ortalama %3 paha artışıyla öne çıkan öbür bölümlerdi. 

Günün en çok kıymet kaybı gören kesimi ise %4 gerileyen kimyasal, petrol ve plastik oldu. Gün sonuna hakikat elektrik, inşaat ve ulaştırma, %1 bandında düşüşe sahip. 

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında GESAN, HEKTS, SASA ve SMRTG, taban fiyattan süreç görerek en çok düşen paylar olarak kalmaya devam etti. Bu payların akabinde %7 düşüşle PGSUS geldi. 

BIST 100’de en çok yükselen paylar ise son saat prestijiyle KARSN, ALBRK, CEMAS, ADESE, EGEEN olarak sıralandı.

Haftanın son iş gününde en etkin pay senetleri ise YKBNK, PETKM, AKBNK, EREGL ve ASELS oldu. Endekste günlük süreç hacmi ise kapanışa yakın 70 milyar TL’nin üzerine çıkmıştı.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, haftayı negatif seyirde kapattı. ABD endeksleri, güne artıda başladı. Nasdaq %1, S&P 500 %0,84 ve Dow Jones %0,18 yükselişle güne başladı. Avrupa endeksleri de gün sonuna gerçek müspet devam ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/