ÜlkeKültür.com

Borsa İstanbul haftaya yatay başladı

0 129

Investing.com – BIST 100, haftaya %0,16 hafif yükselişle 5.201,07 puandan başladı. 

BIST 100 endeksi, geçen hafta 5.514 puandan başladıktan sonra hafta boyunca devam eden satıcılı seyirle 5.020 puana kadar geriledikten sonra %5,44 oranında düşüşle 5.191,83 puandan kapanış gördü. 

Hafta açılışı sonrası birinci süreçlerde BIST 100’de satıcılı taraflı bir hareket vardı. Açılış sonrası devam eden süreçlerde basit metaller %2’nin üzerinde yükselişle öne çıkan dal oldu. Akabinde telekomünikasyon, bankalar ve metal ürünleri, %1’in üzerinde bedel artışını koruyordu. Petrokimya, perakende satış ve ulaştırma, birinci dakikalarda hafif satıcılı hareket ediyordu. 

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında ISGYO, ALARK ve ASUZU, açılışta en çok yükselen paylar oldu. GUBRF, TSPOR, SOKM ise BIST 100’de güne düşüşle başlayan payların başında yer aldı.

Yurt dışı piyasalarında Çin’de tatilin bitmesiyle Asya piyasaları haftaya karışık seyirle başladı. Çin endeksleri, haftaya alıcılı başlarken Japon Nikkei yatay kaldı, Hong Kong Hang Seng endeksi ise kapanışa yanlışsız %2’nin üzerinde kıymet kaybına sahip.

Merkez bankalarının faiz kararlarını açıklayacağı ağır bir haftaya başlarken ABD’de ayrıyeten bu hafta büyük şirketlerin bilançolarını açıklaması takip edilecek. ABD endeksleri, geçen haftayı hafif olumlu kapatırken ABD vadeli endeksleri sabah saatlerinde ortalama yarım puanlık bir düşüş bulunuyor. Avrupa vadeli endeksleri de sabah saatlerinde ekside devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi