ÜlkeKültür.com

Borsa İstanbul haftanın son iş gününe nasıl başladı?

0 66

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne %0,4 yükselişle 5.444,03 puandan başladı.

BIST 100, dünkü süreçlerde 5.348,68 – 5.452,8 puan aralığında hareket ederken günü %0,71 artışla 5.422,37 puandan kapattı. Endeks, böylelikle haftanın son iş gününe %9’a yakın haftalık kıymet artışıyla girdi.

Haftanın son iş gününe yarım puanlık yükselişle başlayan borsada ortalamanın üzerinde kıymet artışı kaydeden kesimlerin başında %4’e yakın yükselen telekomünikasyon ile teknoloji ve inşaat geldi. Spor endeksi, güne ekside başlarken birinci süreçlerde düşüş, %1’i aştı. Elektrik, bilgi teknolojileri ve kobi güne yatay başladı.

Ana bölümler ortasında sınai ve hizmet, BIST 100 ile paralel olarak yarım puanlık bir yükselişe sahipken finansallar, açılışta %0,35 oranında kıymet artışı gördü.

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında BERA, TCELL, GUBRF ve TTKOM, güne en çok yükselişle başlayan paylar oldu. ZOREN, TTRAK, PSGYO ve SMRTG ise güne ekside başlayan payların başında yer aldı.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır bugünkü borsa yorumunda şunu söyledi:

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde müspet bir görünüme sahipti. ABD endeksleri, dünkü süreçlerde satıcı hareket etti. Nasdaq %1’e yakın düşerken S&P 500 ve Dow Jones %0,76 geriledi. ABD’de Fed’in önümüzdeki devirde faiz artırım suratında değişikliğe gitmeyeceği tarafındaki fikir oluşması, resesyon kaygılarını desteklemeye devam ediyor.

Avrupa borsaları, dün negatif seyir izledi. Eurostoxx 50, %2’ye yakın düşüşle en çok gerileyen endeks oldu. Günün birinci saatlerinde ise ABD ve Avrupa vadelileri hafif müspet bir görünüme sahipti.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/