ÜlkeKültür.com

Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

0 119

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne %0,43 yükselişle 4.681,71 puandan başladı.

BIST 100 güne dünkü doruğunun üzerinde başlarken dünkü süreçlerde endeks, %1,57 yükselişle reaksiyon alımlarına devam etti. BIST 100’de dün 85 pay günü artıda kapattı, günlük süreç hacmi ise 62,9 milar TL olarak gerçekleşti.

Borsada dün bankacılık payları, endekse negatif katkıda bulunmaya devam etmesine karşın endeksin hafta başında oluşan boşluk kapatma eforu devam ediyor.

Borsa İstanbul açılışında petrokimya, perakende ticaret ve gıda, güne önde başlayan şirketler oldu. Baskı, iletişim, turizm ve metal ürünleri ise güne yarım puanın üzerinde düşüşle başladı.

Bankalar, bugünde güne ekside başlarken borsayı baskılamaya devam ediyor. Bankacılık endeksi, seçimlerin öncesindeki hafta %26 kıymet artışıyla 5.034 puana kadar yükseldikten sonra Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci çeşide kalmasının akabinde bu hafta %17 bandında ekside devam ederek bugün 4.164 puanda bulunuyor.

Hisse bazında bakıldığında bugün yükselişle başlayan payların başında; RNPOL, ONCSM, NTGAZ,AVHOL ve SMRTG yer aldı. SPK tarafından bedelsiz sermaye artırımı onaylanan SASA da güne %3,5 yükselişle 106,5 TL’den başladı.

Bugün güne en yüksek düşüşle başlayan payların başında ise MEDTR, EUPWR, KLRHO, AKYHO ve EMKEL var.

Yeni halka arz olan şirketler KAYSE ve BIENY’de bugün süreç görmeye başladı. KAYSE, tavandan açıldıktan sonraki birinci süreçlerde bir ölçü gerileyerek an prestijiyle 16,48 TL’den süreç görüyor. BIENY ise halka arz fiyatının bir ölçü üzerinde 42,96 TL’den açıldıktan sonra birinci süreçlerde %4,52 yükselişle 44,9 TL’ye kadar yükseldi. Akabinde volatil hareket eden pay fiyatı, 43 TL bandına kadar gerileyerek dalgalanmaya başladı. Halka arz olan son iki payın, uzun müddettir alışılmış tavan hareketlerinin dışında hareket ettiği gözlemleniyor.

Yurt dışı piyasalarında ABD’nin borç tavanına yönelik tahlil odaklı yaklaşımların benimsenmesi piyasaları olumlu yansımış durumda. Buna nazaran ABD borsaları, dün günü %1’in üzerinde bedel artışıyla kapattı. Olumlu hava global piyasa genelinde yayılmış durumda. Asya endeksleri, genel olarak günü artıda kapatırken Nikkei endeksi, %1,6 kıymet artışıyla öne çıktı.

Avrupa borsaları da açılışta olumlu bir görünüme sahip. Avrupa’da DAX, %1’e yakın yükselişle öne çıkan borsa. Sabah saatlerinde Avrupa vadelileri olumlu görünümünü korurken ABD vadelilerinde hafif satıcılı yatay bir seyir izleniyor.

Yazar: Günay Caymaz

Hisse senetlerinin borsa bilgileri, adil bedeli, sıhhat durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan yararlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!