ÜlkeKültür.com

Borsa İstanbul güne düşüşle başladı

0 125

Investing.com – BIST 100, haftanın son iş gününe %0,63 düşüşle 5.198,30 puandan başladı.

BIST 100 endeksi dünkü süreçlerde de negatif seyrini sürdürürken endeks, 5.315 – 5.200 puan aralığında hareket ettikten sonra günü %1,26 düşüşle 5.231 puandan kapattı.

Açılışta en çok gerileyen bölümlerin başında %1’e yakın bedel kaybı gören inşaat, bankalar ve telekomünikasyon yer aldı. Turizm, elektrik ve spor endeksi ise güne hafif artıda ve yatay başladı.

Açılış sonrası birinci süreçlerde sınai ve hizmet kesimi, %0,75 düşüşle devam ederken finansallar %1’e yakın kayıpla devam ediyor.

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında GESAN, SMRTG ve KONTR, en çok düşen paylar oldu. ASUZU, günün birinci dakikalarında %3 kıymet artışıyla BIST 100’de birinci sırada yer aldı. Akabinde KRDMD, AYDEM ve FENER payları, hafif müspet yükselişle geldi.

Borsa İstanbul genelinde ONCSM, MACKO ile birlikte MRSHL, UZERB ve ASTOR, açılışta tavan fiyatına ulaşan paylar ortasındaydı. BRKO, güne taban fiyatından başlayan pay olurken ATSYH, RODRG ve SANEL en çok düşen payların başında yer aldı.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, bugün yaptığı borsa yorumunda şu tabirlere yer verdi:

Yurt dışı piyasalarında Asya bölgesinde geniş çaplı tatil devam ederken açık piyasalarda hafif alıcılı yatay seyir kelam konusu. ABD endeksleri, dün günü artıda kapattı. Nasdaq %1,76, S&P 500 %1,1 ve Dow Jones %0,61 yükseldi. Avrupa endeksleri de dün müspet kapanış görürken Borsa İstanbul’un yurt dışından negatif ayrışması devam etti.

Günün birinci saatlerinde ABD vadeli endeksleri ekside bulunurken Avrupa vadelileri, hafif artıdaki pozisyonunu koruyor.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/