ÜlkeKültür.com

Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

0 113

Investing.com – BIST 100 endeksi, bugün genel olarak yatay bir görünüme sahipti.

BIST 100, güne ekside başladıktan sonra günün birinci yarısında 5.450 puan düzeyine gerçek hareketlendi. Öğlenden sonraki süreçlere ise satıcılar hakimdi. Ortalama 5.440 düzeyinde dirençle karşılaşan endeks, satışların tesiriyle 5.360 puana kadar geriledi. Son saate girildiğinde endeks, hafif toparlama belirtisiyle 5.400 puan üzerinde kalma uğraşında.

Sektörel bazda bakıldığında bugün spor endeksi, %5’in üzerinde paha artışıyla piyasadan olumlu ayrıştı. Endekse dahil spor payları ortasında BJKAS, tavan fiyatına ulaşarak en yüksek bedel artışını kaydetti. GSRAY ve TSPOR %6 bandında pahalanırken FENER, gün sonuna yanlışsız %5 bandında bedel artışına sahip.

Diğer bölümler ortasında bugün ulaştırma ve sigorta da %2 bandında yükselişle ön sıralarda yer aldı. İnşaat, telekomünikasyon ve mineral ürünleri ise bugün satıcılı hareket eden dalların başındaydı. Sınai endeksi, son saatte yatay kalırken hizmet ve finansallar yarım puanlık yükselişe sahip.

BIST 100 endeksinde bugün en çok yükselen ve düşen hisseler

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında GUBRF, TSPOR, ARCLK ve FENER, %5’in üzerinde kıymet kazanımlarıyla birinci sırada yer aldı.

Bugün endekste en çok düşen payların başında ise KZBGY, KONTR, KMPUR, TSKB ve SASA vardı.

KRDMD, AKBNK, EREGL, THYAO ve ASELS ise en faal paylar olarak kaydedildi.

GMC Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, bugünkü borsa yorumunda BIST 100 endeksi için 5.300 bandının korunmasının kıymetinden bahsederken şöyle devam etti:

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, günü Japonya Nikkei endeksinin %1,44’lük düşüşü haricinde genel olarak olumlu kapattı. Avrupa endeksleri gün sonuna yanlışsız satıcılı bir görünüme sahip. ABD borsaları da güne ortalama yarım puanlık bir düşüşle başladı. Son duruma nazaran Avrupa ve ABD satıcılı seyrederken Borsa İstanbul, kapanışa yanlışsız yatay pozisyonunu koruyor.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom