ÜlkeKültür.com

Borrell: “Çin siyasetinde ABD’yi taklit etmeyeceğiz”

0 52

AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Jose Borrell, ABD’nin Çin’e karşı izlediği sert siyasetini taklit etmeyeceklerini söyledi.

Borrell’in dün Avrupa Parlamentosu’nun Çin’le bağlantıların ele alındığı toplantıda yaptığı konuşma, ABD’nin geçen ay Çin menşeli çiplerin ihracatına karşı ortaya çıkardığı kısıtlama önlemlerine uzaklık koydu.

Borrell konuşmasında şunları söyledi:

Çin’le görüşme yollarının pürüzsüz bir formda sürdürülmesi gerektiğine işaret eden Borrell, “ABD bile Çin iktisadıyla alakayı koparacağını söylemedi. Biz de bunu söylemeyeceğiz.” dedi.

ABD’nin, AB’nin en değerli müttefiki olduğunu lisana getiren Borrell, “Ama birtakım durumlarda tavrımız ABD ile tıpkı olmayacaktır.” dedi.

Daha evvelki açıklamalarda Çin-AB alakasına değinen Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, son yıllarda Çin ile Avrupa ortasındaki ticaretin daima rekor kırdığını ve iki tarafın memleketler arası ve bölgesel sıkıntılar üzerinde teması koruduğunu hatırlattı.

Çin ile Avrupa’nın geniş ve ortak çıkara sahip olduğunun gerçeklerle kanıtlandığına dikkat çeken sözcü, uzun yıllara dayalı işbirliği temeline sahip olan iki tarafın birbirini tamamlayıcı avantajlar sağladığını ve bunun her iki tarafın daha süratle gelişmesine faydalı olacağını kaydetti.

Kaynak: Çin Memleketler arası Radyosu

Bu makale birinci olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/