ÜlkeKültür.com

Bitcoin ve Ether fiyatlarını istikrarda tutan görünmez el

0 123

Piyasa pahasına nazaran en kıymetli birinci iki kripto paralar olan Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH), iki haftadan uzun bir müddettir alışılmadık derecede sakin görünüyor. Bu da muhtemelen piyasadaki rakip etkenlerden kaynaklanıyor.

Bazı gözlemciler, fiyat aralıklarını belirleyen diğer bir güç daha olduğunu düşünüyor: Kripto opsiyon piyasa yapıcıların görünmeyen tesiri.

Piyasa yapıcılar bir borsada sağlıklı bir likidite düzeyini korumak ismine sorumluluk üstlenen varlıkları söz eder. Bunlar, yatırımcılara alım satım opsiyonları önererek buyruk defterinde kâfi derinliğin olmasını sağlar.

ÖrneğiN bir yatırımcı, 40 bin dolardan BTC alım opsiyonu gerçekleştirmek isterse ve uygun bir satış buyruğu yoksa piyasa yapan, bu yatırımcı için gereken buyruğu sağlar. Opsiyonlar, alıcıya destek varlığı muhakkak bir tarihte yahut daha evvel evvelce belirlenmiş bir fiyattan satın alma yahut satma hakkı veren türev kontratlardır.

Bu nedenle piyasa yapıcılar, her vakit yatırımcıların ters tarafında yer alır ve fiyat dalgalandıkça spot yahut vadeli piyasada destek varlığı etkin olarak alıp satarak delta-nötr bir buyruk defteri sağlar.

“Pozitif gama”ya maruz kalmış

Son haftalarda yatırımcılar, spot piyasa varlıklarının üstünde bir getiri elde etmeyi amaçlayan tanınan bir volatilite satış stratejisi uygulamaya başladı.

Böyle olunca piyasa yapıcılar uzun alım durumları yahut müspet gamaya maruz kalmış oldu. Opsiyon gaması, destek varlığın fiyatındaki değişimlere karşılık olarak opsiyon fiyatlarındaki değişimi söz eder. Gama müspet olduğunda destek varlığın fiyatı düşerse yahut yükselirse opsiyon fiyatı da artar.

Fazla ölçüde olumlu gama tutulursa piyasa yapıcıları, defterleri delta-nötr tutmak için spot fiyatların hareket tarafına zıt bir süreç yapmaya zorlar. Münasebetiyle opsiyon piyasası yapıcıları Bitcoin ve Ether’in düşmesi durumunda spot piyasada kripto para satın almak zorunda kalır. Risklerden korunmak için gerçekleştirilen bu faaliyet, fiyatları belli bir aralıkta fiyat.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/