ÜlkeKültür.com

BIST şirketlerinden yeni haberler

0 0

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız şimdiki şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Girişim Elektrik Taahhüt Ticaret ve Sanayi A.Ş. (GESAN)

Girişim Elektrik, %70 bağlı paydaşlığı Europower Güç ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş.’nin güneş paneli üretimi gayesi ile kurulan bağlı paydaşlığı Peak PV Solar Teknolojileri A.Ş. için T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne yapılmış olan yatırım teşvik müracaatının onaylandığını duyurdu.

2023 yılı birinci çeyreğinde faaliyete geçmesi hedeflenen güneş paneli üretimi için müracaat tarihi prestijiyle toplam yatırım meblağı 238.217.474 TL olarak açıklandı.

Yatırım Teşviki kapsamında yararlanılacak dayanak ögeleri aşağıdaki üzere sıralanmıştır.

1) Sigorta Primi Patron Hissesi

2) Vergi İndirimi

3) Gümrük Vergisi Muafiyeti

4) KDV İstisnası

Türk Telekom (TTKOM)

Türk Telekom, Sinosure sigortası kapsamında, Bank of China Ltd. Shenzhen Branch, Bank of China Ltd. Grand Cayman Branch, Bank of China Ltd. Hungarian Branch, The Export-Import Bank of China (birlikte “Orijinal Kreditörler”) ve Bank of China Turkey A.Ş. (Aracı Banka) ortasında 200 milyon Euro meblağında uzun vadeli bir kredi muahedesi imzaladı.

Söz konusu kredinin son vadesi Aralık 2027, yıllık faiz oranı EURIBOR + %1,40 olup, sigorta primi ve öteki peşin maliyetler dâhil toplam maliyeti ise yıllık EURIBOR + %2,76 oldu.

Pera Gayrımenkul Yatırım Paydaşlığı A.Ş. (PEGYO)

Pera GYO, şirket nakit muhtaçlığının karşılanması maksadıyla varlıkların satış metodu yerine, şirket çıkarları çerçevesinde “Sat ve Geri Kirala” tekniği ile finansman sağlanmasına karar verdi.

Bu çerçevede geçmişten gelen faaliyet kaynaklı borçların kapatılması, kısa-orta vadede likiditenin arttırılması hedefi ile Denizli’nin Merkezefendi İlçesindeki 510 m2 yüzölçüm gayrimenkulünün 5.850.000 TL bedelle “Sat ve Geri Kirala” prosedürüyle satılması ve mukavele vadesi sonunda geri alınması için şirket ile Vakıf Finansal Kiralama A.Ş. ortasında Finansal Kiralama Kontratı imzalandığını duyurdu.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında AKENR, GWIND ve {19563|SILVR}} hisseleri 21/11/2022 tarihli süreçlerden (seans başından) 20/12/2022 tarihli süreçlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili süreçlere husus edilemeyecek.

DOGUB, MIATK, MNDRS ve ORGE hisselerinde 21/11/2022 tarihli süreçlerden (seans başından) 20/12/2022 tarihli süreçlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili hissede halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında evvelki etaplarda tanımlanan önlemler de (açığa satış ve kredili süreç yasağı tedbiri) brüt takas önleminin uygulandığı müddet boyunca devam edecek.

Arçelik A.Ş. (ARCLK)

Türkiye Bilim ve Teknoloji Araştırma Kurumu TÜBİTAK’ın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesindeki Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Programı’na Arçelik de dahil oldu. Arçelik, TÜBİTAK dayanağıyla Çayırova’daki yerleşkesinde “İleri Gereç, Filtrasyon ve Hijyen Teknolojileri Öncül Araştırma Laboratuvarı” kurdu. Arçelik’in Öncül Araştırma Laboratuvarının, yurt içi ve yurt dışı doktoralı araştırmacıları Ar-Ge ekosistemine kazandıracak bir çekim merkezi olması ve Türkiye’nin teknoloji yol haritalarına ve stratejik aksiyon planlarına takviye olması hedefleniyor.

Kontrolmatik Teknoloji Güç ve Mühendislik A.Ş. (KONTR)

Kontrolmatik’in yüksek teknoloji odaklı ve dikey entegrasyon yatırım stratejisi kapsamında bağlı paydaşlığı Pomega Güç Depolama Teknolojileri A.Ş.’nin almış olduğu İdare Şurası kararı doğrultusunda; LFP katot faal gereç üretimi yapmak için 5.000 Ton/Yıl kapasiteli üretim tesisi kurulmasına karar verdi. Yatırım ölçüsünün yaklaşık 1,4 milyar TL olması öngörülüyor.

Şekerbank (SKBNK)

Şekerbank, bağlı iştiraki Şeker Finansman’ı devralmak suretiyle birleşme süreci onayı için SPK başvurusu yaptı.

Aydem Yenilenebilir Güç A.Ş. (AYDEM)

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin bağlı paydaşlığı Sarı Perakende Güç Satış ve Ticaret A.Ş.’nin mevcut Tedarik Lisansı kapsamında EPDK’ya 1.400 MW’lık müstakil depolama tesisi başvurusu uygun bulundu. 

Müstakil depolama tesisleri icin TEİAŞ’dan alınan irtibat görüşlerine istinaden Resmi Gazete’de 19 Kasım 2022 tarihinde yayınlanan mevzuatlar kapsamında 400 MW GES ve 100 MW RES olmak üzere toplam 500 MW kapasite icin yönetmeliğin yayımlandığı birebir gün ön lisans başvurusu yapıldı.

MMC Sanayi ve Ticari Yatırımlar A.Ş. (MMCAS)

MMC Sanayi, 24.10.2022 tarihli idare heyeti toplantısında alınan tahsisli sermaye artırımı kararına ait olarak 18.11.2022 tarihinde Sermaye Piyasası Heyeti’ne müracaatta bulundu. 

Europen Sanayi İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (EUREN)

Europen hisselerinin birinci halka arzından elde ettiği gelire ait izahname ve ekinde kamuya duyurulan sermaye artımından elde edilecek fonun kullanım yerine ait raporda yer alan yatırım kalemlerinde; Son aylarda yaşanan güç fiyatlarındaki yüksek artışlar, yenilenebilir güç kaynaklarına olan talepteki artış ve üretimi planlanan camın ithalat oranının yüksek olması nedeniyle değişikliğe gidilerek elde edilen fonun; güneş gücü panel camı üretiminde kullanılmak üzere aşağıda belirtilen formda revize edilmesine karar verdi.

  • Güneş Gücü Panel Camı Üretimi Fabrikası (%52 – %57)
  • Yatırımlara ait işletme sermayesinin güçlendirilmesi (%30 – %35)
  • Mevcut Faaliyetlere Ait İşletme Sermayesinin Güçlendirilmesi
    (%5 – %7)
  • Kısa Vadeli Kredilerin Kapatılması (%5 – %7)

Pay geri alımı yapan şirketler

MLP Sıhhat Hizmetleri A.Ş.,18.11.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da hisse başına 70,00 TL – 70,85 TL (ağırlıklı ortalama 70,46 TL) fiyat aralığından toplam 12.300 TL nominal pahalı MPARK hisseleri geri aldı. Bu süreçlerle birlikte, 18.11.2022 tarihi prestijiyle geri alınan hisselerin toplam nominal kıymeti 6.546.000 TL olup, bu hisselerin sermayeye oranı %3,1466’ya ulaştı.

Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş., 18.11.2022 tarihinde 65,25 – 67,05 TL fiyat aralığından (Ortalama 66,5415) 1.000 adet hisse geri aldı ve şirketin sahip olduğu ESEN hisseleri 867.000 adede ulaştı. (Şirket sermayesine oranı %1,3547)

Şirket, ayrıyeten 18.11.2022 tarihinde bağlı paydaşlığı MAGEN payları ile ilgili olarak 27,50 – 28,00 TL fiyat aralığından 2.000 TL toplam nominal tutarlı alış süreci gerçekleştirdi. Bu işlem ile birlikte şirketin, Margün Güç Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesindeki payları 18.11.2022 tarihi itibariyle %75,863 sınırına ulaştı.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya