ÜlkeKültür.com

BIST 100’de yer alan endekslerde son durum

0 87

Investing.com – Haftaya yükselişle başlayan BİST 100 endeksi 5.570 puana çıkarak 4 Ocak sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

BIST 100 kayıplarını telafi etti

3 Ocak’ta 5.700 puan ile rekor tazeleyen BIST 100, akabinde Eylül sonrası en sert satışı yaşadı ve iki haftada %18’e yakın geriledi. Düşüşün 4.600 puanda korunması ile gelen alımlar bu hafta endeksi yine 5.500 puan üzerine taşıdı ve endeks 2023’ün başındaki kaybını sildi.

Öncü endekslerde durum karışık

Borsada yer alan kıymetli endekslerden bankalar, ay başındaki düşüş periyodunda %25’ten fazla gerilemişti. Bugün %4,5 primlenen endeks 4.960 puana çıkarak sene başı kaybını %2’ye düşürdü.

9.000 puana yaklaşan sınai endeksi bugün prestijiyle müspet tarafa geçerek sene başı prestijiyle %1 primlendi.

Borsanın düşüş yaşadığı iki haftalık süreçte en çok kayıp veren endekslerden olan turizm, geçen hafta toparlanma gösterdi. Bugün %1’e yakın düşüş yaşayan endeksin sene başı kaybı %17.

Faktöring endeksinin sene başı kaybı %15 olurken tekrar öncü endekslerden yatırımların kaybı %2.

Geçen hafta epey güzel toparlanma gösteren ulaştırma endeksinin yılın birinci ayındaki performansı da öbür endekslere nazaran epeyce güzel. Endeksin yılı birinci ayındaki getirisi %15.

Günün birinci yarısında en düzgünler ve geride kalanlar

Bugün günün birinci yarısında bankalardaki yükseliş birinci sırada yer alıyor.

Telekomünikasyon, spor ve finansallar da günün en güzelleri olurken inşaat, bilgi teknolojileri ve turizm negatif ayrışıyor.

Bu hafta açıklanacak bilançolar nedeniyle borsada kesim ve şirket ayrışmaları yaşanabilir.

Yazar: Deniz Engin

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom