ÜlkeKültür.com

Biden’ın borç tavanına yaklaşımı kripto piyasalarını huzursuz ediyor

0 135

Investing.com – ABD Lideri Joe Biden, Japonya’da düzenlenen G7 tepesine katılmadan evvel düzenlediği basın toplantısında ABD borç krizi ve bütçe görüşmeleri hakkında konuştu.

Biden, konuşmasında üzerine düşeni yaptığını ve harcamaların 1 trilyon dolardan fazla azaltılmasını öneren bir teklif sunduklarını söyledi. Ayrıyeten Biden, daha evvel de harcamaları kısan ve yeni gelir birleşimiyle 3 trilyon dolarlık bir kısıtlama yaptıklarını hatırlattı. ABD Lideri, borç yükümlülüklerinin temerrüde düşürme riskiyle karşı karşıya olduğu bu devirde varlıklı bölümün vergi hilelerini ve kripto tüccarlarını korurken besin yardımlarını riske atabilecek bir mutabakata karşı olduklarını söyledi. 

Biden’ın tenkitleri ortasında vergi hileleriyle kripto ticaretini birebir kefeye koyması, birtakım kripto yatırımcılarının tenkitlerine yol açtı. Başka yandan Biden, ABD’nin temerrüde düşmeyeceği konusunda ısrarını sürdürürken ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç tavanının derhal yükseltilmemesi durumunda ABD’nin 1 Haziran sonrası borçlarını ödeyemeyerek temerrüde düşme riskinin hayli yüksek olduğunu söylüyor.

Diğer yandan ABD’nin temerrüde düşme riski, global piyasalar açısından büyük bir risk olarak görülüyor. ABD’nin en büyük şirketleri de ortak bir davette bulunarak bir felaket senaryosu yaşamamak için Biden İdaresini temerrüdü tedbire konusunda süratli hareket etmeye çağırdı.

Kripto piyasaları borç tavanı tartışmalarının ortasında

Bir müddettir gündemde olan ABD’nin borç tavanı tartışmaları, global piyasalar tarafından yakından takip edilirken kripto piyasalarını baskılamaya devam ediyor. Bilhassa Biden’ın yaptığı açıklamada son krizle ilgili kripto bölümüne yönelik olumsuz hali, piyasayı daha da huzursuz eden bir faktör olarak ortaya çıktı.

ABD’nin borç tavanıyla ilgili tartışmalar devam ederken başka bir detay ise geçen hafta ABD Fed Lideri Jerome Powell’ın konuşmasında gizliydi. ABD iktisadında yavaşlama belirtileri devam ederken Powell’ın faiz artışına orta verilebileceğine dair görüş sunması, piyasaları istikrarda tutan bir açıklama oldu.

Powell’ın faiz yorumu olumlu fiyatlanamadı

ABD’de sıkı para siyasetine geçişle birlikte kripto paralar tarihi tepe düzeylerinden düşüş eğilimine girmişti. Gelinen son noktada faiz artırımlarına orta verilmesi ve ilerleyen devirlerde faizlerin düşürülmesi konusunun gündeme gelmesi, kripto piyasaları için olumlu algılanıyor. Fakat mevcut periyotta ABD’nin temerrüde düşme riski üzere yeni gelişmeler, piyasaları baskılayan faktörler olarak ortaya çıkıyor.

Tüm bu gelişmelerin ışığında kripto piyasalarında süreç hacimleri de sert halde düştü. Piyasanın en büyük kripto borsalarında süreç hacmi %50’ye yakın kıymetlerde gerilerken bu, yatırımcıların bekleme moduna geçtiğini gösterdi.

Toplam piyasa pahası 1,11 trilyon dolar düzeyinde devam ederken son 24 saatlik süreç hacmi de 20 milyar dolar düzeyine kadar gerilemiş durumda. Bu esnada Bitcoin, dünden bu yana %1’e yakın düşüşle 26.800 dolar düzeyinde bulunuyor. Ethereum ise daha düşük bir kayıpla 1.800 dolar üzerinde kalmaya devam ediyor.

Piyasa genelinde düşüş eğilimli bir görünüm kelam konusu olurken en büyük 10 kripto para ortasında DOGE, MATIC ve SOL, son 24 saatte %2,5’in üzerinde bedel kaybetti.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!