ÜlkeKültür.com

Bakan Akar’dan “Güvenli Bölge” açıklaması

0 91

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak İnançlı Bölge konusunda ABD ile varılan mutabakat kapsamında müşterek harekat merkezinin kısa mühlet içinde açılacağını belirterek, “Bu müşterek harekat merkezi kurulduktan sonra müttefiklik ve stratejik iştirak ruhuna uygun bir halde ilerlemeyi ve ABD’li müttefiklerimizle bir arada hareket etmek dileğiyle bunları söylüyoruz. Lakin öteki taraftan da ister ‘B’, ister ‘C planı’ deyin şayet bunlar yürümezse kendi başımıza yapacağımız faaliyetlerimiz de hareketlerimiz de olacaktır.” dedi.

Akar, TRT Haber’de yayınlanan özel röportajda gündeme ait soruları yanıtladı.

Beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler ve TSK’nın komuta kademesi ile KKTC’de gerçekleştirdiği temaslara ait soru üzerine Bakan Akar, şu cevabı verdi:

Beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler ve TSK’nın komuta kademesi ile KKTC’de gerçekleştirdiği temaslara ait soru üzerine Bakan Akar, şu karşılığı verdi:

“Kıbrıs, bizler için bir ulusal davadır. Biz Kıbrıslı kardeşlerimizle baht birliği içinde olduğumuzun şuurundayız. Kıbrıslı kardeşlerimizin siyasal eşitliği, güvenliği mevzularında çok hassas olduğumuzu, bu hususta hiçbir halde taviz verilmeyeceğini, bunun vazgeçilmez bir husus olduğunu söz ettik. Görüşmelerin barışçıl yol ve formüllerle gerçekleşmesini, tahlillerin memleketler arası hukuka uygun biçimde gerçekleşmesini dilediğimizi, temenni ettiğimizi de vurguladık. Biz burada rastgele bir biçimde bir tahlille alakalı çalışma metodu dayatmıyor, rastgele bir metodu da dışlamıyoruz. Lakin sadece müzakere yapmak için müzakere yapmanın da taraflara bir faydasının olmadığını da lisana getirdik.”

Türkiye’nin garantör devletlerden biri olduğunu anımsatan Akar, “Türkiye’nin garanti ve ittifak mutabakatları çerçevesinde kıymetli hak ve sorumluluklarının olduğunu herkesin bilmesi lazım. Bu hak ve sorumluluklarımızı bugüne kadar olduğu üzere aksaksız ve eksiksiz yerine getirmeye devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Bu mevzuda bize ne düşüyorsa bunları bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar Kıbrıslı kardeşlerimizin yanında olduk, bundan sonra da tıpkı formda yanlarında olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Doğu Akdeniz’de giderek artan güç tansiyonu olduğu ve bunun nasıl aşılacağı”nın sorulması üzerin Akar, “Türkiye’nin ve KKTC’nin içinde olmadığı hiçbir kararın ve tahlilin yaşama bahtı olmadığını söylüyoruz. Bizim hiçbir oldubittiye müsaade etmeyeceğimizi herkesin bilmesi lazım. Hakkımızı, hukukumuzu gasbederek yeni birtakım oluşumları gerçekleştirmeye çalışacak teşebbüslerin muvaffakiyet bahtı olmadığını başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bizler devamlı suretle söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Bununla ilgili atılması gereken ne adım varsa bunlar için de Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve TSK’nın hazır olduğunu herkesin bilmesini istiyoruz.” dedi.

– İnançlı bölge

Suriye’nin kuzeyinde İnançlı Bölge oluşturulması konusunda ABD ile oluşturulan mutabakatın çerçevesi sorulan Bakan Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile görüştüklerini hatırlatarak, “En son da bu bahiste bizim tahammülümüzün kalmadığını, görüşmelerin çok uzadığını, Türkiye’nin güvenlik kaygılarının arttığını, buna göz yumamayacağımızı, şayet isterlerse birlikte birtakım önlemler almamız gerektiğini, değilse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, TSK’nın daha evvelki örneklerde olduğu üzere gerekli önlemleri alma niyetinde olduğunu görüştük.” formunda konuştu.

Bunun akabinde ABD’nin askeri bir heyeti Türkiye’ye gönderdiğini ve 5-7 Ağustos’ta yapılan görüşmelerde makul kademeler katedildiğini belirten Akar, “İyi bir başlangıç olduğunu kıymetlendiriyoruz. Niyetimizi, telaşlarımızı, taleplerimizi ortaya koyduk onlar da görüşlerini bize söylediler. Bununla alakalı geldiğimiz nokta, YPG’nin inançlı bölgeden çıkarılmasını, ağır silahlarının toplanmasını lisana getirdik. Hava alanının denetim ve uyumu, istihbarat değişimi değerli bir husus. Bu mevzularda da aşikâr noktalarda muahedeye, mutabakata varıldı.” dedi.

Teröristlerden arındırılacak bölgelere, konutlarını terk etmek zorunda bırakılan ve Türkiye’de ikamet eden Suriyelilerin inançlı ve huzur içinde dönmelerini de konuştuklarını lisana getiren Akar bunda da büyük ölçüde mutabakat sağlandığını bildirdi. Akar, “Önümüzdeki günlerde çok kısa bir mühlet sonra müşterek bir harekat merkezinin kurulması ve bu müşterek harekat merkezinin çalışmasıyla bu bahsettiğim etapların o merkezdeki detaylı çalışmalarla yerde yerini bulmasını gündeme getirdik. Bu çalışma önümüzdeki günlerde başlayacak” sözlerini kullandı.

– “Gecikmeye tahammülümüz yok”

Konuya ait bir vakit kısıtlamasının olup olmadığı sorulan Akar, “Bazı müddetler koyduk. Zira daha evvelki deneyimlerimizden, birtakım gecikmelerin olduğunu, kimi işlerin sürüncemede kaldığını gördük. Bunları yaşamayı kabul edemeyeceğimizi, bunlara tahammülümüzün olmadığını, ne yapacaksak bir program dahilinde yapmamız gerektiğini kendilerine söz ettik.” dedi.

“Ne kadar bir süre” sorusu üzerine Akar, “Önümüzdeki günlerde müşterek harekat merkezinin açılmasıyla öteki faaliyetler de gerçekleştirilecek. En son söyleyeceğimizi de en başında söyledik. Bu bölgede, ülkemizin güneyinde bir terör koridoru kurulmasına asla müsaade vermeyeceğimizi açık ve net ortaya koyduk. Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa, alınması gereken ne önlem varsa bunları da almaya kararlı olduğumuzu muhataplarımıza açık bir biçimde ilettik.” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/