ÜlkeKültür.com

Bahamalar düzenleyicisi, FTX’in varlıklarına el konulduğunu duyurdu

0 0

Investing.com – Bahamalar Menkul Değerler Kurulu yaptığı açıklamada Bahamalar merkezli FTX Digital Markets tarafından tutulan tüm kripto varlıkların 12 Kasım’da devlet nezaretindeki cüzdanlara aktarıldığını açıkladı. Açıklamanın ise neden 5 gün sonra yapıldığına dair bie bilgi verilmedi. 

Düzenleyici yetkilerini kullandığını söyleyen komite, Bahamalar Yüksek Mahkemesi tarafından verilen bir yetkiye dayanarak o gün yapılan tüm kripto varlıkların transferine yönelik hareketleri üstlendiğini söyledi. Bu aksiyona münasebet olarak ise FTX Digital Markets’in kullanıcıları ve alacaklarının çıkarlarını korumak için acil bir aksiyon alınması gerekliliğini öne sürdü. Bilindiği üzere FTX, 11 Kasım Cuma günü ABD’deki iştirakleriyle ilgili olarak iflas müracaatında bulundu. 

Bahamalar düzenleyicilerin FTX ile ilgili aldığı son kararlar, ABD ile Bahamalı yetkililerini de karşı karşıya getirmiş üzere görünüyor. O denli ki her iki ülkeyle ilgili temaslı şirketlerin bulunması, düzenleyicilerin yargı yetkisi konusunda bir çekişmeye girmesine neden oluyor. Bahamalar, ABD’ye nazaran çok daha küçük bir ülke olsa da FTX’in Bahamalar merkezli olması ve ülkede birçok varlıklı yatırımcının FTX’te yatırımı olduğu bilinmesi, adalar ülkesinin elini güçlendiriyor.

Bu gelişmenin yanında FTX’in geçen hafta sonu kuşkulu bir hacker saldırısına uğraması ve 1 milar dolara yakın kripto varlığın çalınması, soru işaretlerine neden olurken durumu daha karmaşık hale getirdi.

FTX’e yatırım yapan şirketler

Geçtiğimiz yıl dikey bir büyüme gören FTX, birçok kurumdan yüksek ölçülü yatırımlar alarak değerlemesini 34 milyar dolara kadar çıkarmıştı. JPMorgan tarafından yapılan bir paylaşıma nazaran FTX’in en büyük yatırımcıları ortasında Paradigm, Sequoia Capital ve Temasek bulunuyor.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya