ÜlkeKültür.com

Arıların geleceği tehdit altında

0 76

Arılar, küresel anlamda tarımsal üretimde en tesirli canlıların başında geliyor.

Polenleşmenin yarattığı etki, dünya üzerinden yüzde 35 üzere bir alanı kapsarken, ziraî üretime de yüzde 87
destek sağlıyor.

Yapılan araştırmalara nazaran polenleşmeye gereksinimi olan eserler, gereksinimi olmayan eserlerden beş kat daha kıymetli olarak görülüyor.

Dünya çapında arıların ziraî üretime olan katkısı 235-577 milyar dolar ortasında hesaplanıyor ve bu katkının kıymeti gün geçtikçe artıyor.

FAO’nun araştırmalarına nazaran geçen 50 yılda tarım üreticilerinin üretim oranları arılar sayesinde yüzde 300 artış
gösterdi. Bu artışın bilhassa küçük çaptaki çiftçileri ve gelişmekte olan ülkelerdeki ziraî üretimde görüldüğü belirtiliyor.

Ancak son yıllarda dünyanın farklı bölgelerinde toplu arı vefatları gündemden düşmüyor.

ABD ve Avrupa’da “Arıların jenerasyonunun tükenme tehlikesi” gündem konusu olurken, artık bu husus global manada herkesi yakından ilgilendiriyor.

Arıların koloniler halinde ölmesinin en değerli sebeblerinin başında bilinçsizce ve yanlış biçimde kullanılan tarım
ilaçları gösteriliyor.

Örneğin “neonicotinoids” olarak bilinen ilaç, arıların sinir sistemini etkilemekle kalmayıp, taşıyıcı arının kovanına dönmesiyle öbür arıların da etkilenmesine yol açarak bütün koloninin yok olmasına neden oluyor.

Sadece ABD’de arı oranında 2013 yılından 2018 yılına 800 bine yakın arı kolonisinin yok olduğu iddia ediliyor.

Arılar yok olursa ne olur?

Arılar polenleşmeyi bir çiçekten öbür çiçeğe (Erkek-Kadın) taşıdığı için, dünya üzerindeki bitkilerin yüzde 90’ında kıymetli bir role sahip.

Arı nüfusunun azalması, ekolojik sistemin sürdürülebilirliğini de tehdit ediyor.

ABD’de bulunan, Kamu Faydası Araştırma Kümesi, Etraf Müdafaa Kurumuna yaptığı müracaatta geçen bir kaç yıl içerisinde kimi ziyanlı zirai ilaçları yasaklatmayı denemiş ama başaramamıştı.

Avrupa’daki kayıplar ise ABD’nin oranları kadar yüksek olmasa da geçen yıllara bakıldığında yüzde 30 ila 50 ortasında koloninin yok olduğu belirtiliyor.

Avrupa kamuoyu bu hususta biraz daha hassas çünkü, 28 ülkedeki vatandaşların oylaması sonucu 3 zirai ilaç eseri arıları öldürdüğü gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/