ÜlkeKültür.com

Apple’ın yeni işlemcileri M2 Pro ve M2 Max tanıtıldı

0 136

Apple, birinci M1 işlemcisini 2020’de piyasaya sürdü ve kendi işlemcisi olan M1’i vakit içinde geliştirmeye devam etti. Sonrasında onu M2 takip etti. Ve artık sahneye M2 Pro ve M2 Max çıktı. Apple, Yeni M2 işlemcilerin performans ve verimlilik güncellemeleri sağladığını söylüyor. Hatırlanacağı gib, 2021 yılında da M1 işlemcilerin güncellenmesi ile M1 Pro ve M1 Max tanıtılmıştı.

Apple M2 Pro özellikleri

Yeni duyurulan MacBook Pro ve Mac küçük’te bulunacak olan M2 Pro, 5 nanometre süreç teknolojisi ile üretiliyor. İşlemci M1 Pro’dan yüzde 20 daha fazla ve M2’nin iki katı transistör kullanılarak üretildi.

M2 Pro’nun temel özellikleri ortasında 200 GB/s’ye varan birleşik bellek bant genişliği ve 32 GB’a varan düşük gecikmeli birleşik bellek bulunuyor. Ayrıyeten sekiz yüksek performanslı çekirdek ve dört yüksek verimli çekirdekten oluşan 10 yahut 12 çekirdekli CPU’lar içeriyor ve M1 Pro’ya nazaran yüzde 20 performans artışı sağlıyor.

M2 Pro’daki GPU, daha büyük bir L2 önbelleği ve evvelki jenerasyona nazaran yüzde 30’a kadar artan grafik performansı vaat ediyor. M1 Pro’dan üç fazla olmak üzere, 19 adede kadar çekirdekle yapılandırılabiliyor.

Apple’a nazaran yeni işlemcilerin Photoshop performansı, Intel i9’dan daha yüksek.

Apple M2 Max özellikleri

Öte yandan M2 Max, en yeni MacBook Pro modellerine özel ve M1 Max’ten 10 milyar ve M2’den 3 kat daha fazla olmak üzere 67 milyar transistör içeriyor. M2 Pro’nun iki katı ve M2’nin 4 katı olan 400 GB/s birleşik bellek bant genişliği ile geliyor ve 96 GB’a kadar birleşik belleği destekleyebiliyor.

M2 Pro ile birebir 12 çekirdekli CPU’yu içeriyor, fakat asıl fark GPU tarafında görülüyor. M2 Max 38 çekirdeğe kadar çıkıyor ve ayrıyeten daha büyük L2 önbellekle geliyor. Bu, grafik suratlarının Apple’ın profesyonel bir dizüstü bilgisayar için dünyanın en güçlü ve verimli çipi olduğunu tez ettiği M1 Max’ten yüzde 30’a kadar daha süratli çıkmasına imkan tanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom