ÜlkeKültür.com

Antalya emlak piyasası Rus firmalarla doldu taştı

0 0

Antalya’nın Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde emlakçılık ve gayrimenkul satışı yapan Rus firma sayısı her geçen gün artıyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’na üye 5 bin 514 yabancı sermayeli şirketin 962’si Rus sermayeli firmalardan oluşuyor ve bunların yüzde 6,5’i (63 firma) gayrimenkul bölümünde faaliyette bulunuyor. Lakin kayıt dışı emlak ve gayrimenkul işi yapanların sayısının da çok fazla olduğu belirtiliyor.

NB Ekonomi’den Fikri Cinokur’un haberine nazaran Antalya’da faaliyette bulunan bir Rus firma yetkilisi, kayıt dışı çalışanların sayısının çok fazla olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin Rivierası olarak tanınan Antalya’ya yerleşen ve ömürlerini burada sürdüren Rus vatandaşları savaştan evvel vakit içinde turizmde çalışmanın yanında emlak ve gayrimenkul piyasasında da kelam sahibi oldu.

Antalya Emlakçılar, Oto Galericiler ve İş Takipçileri Odası’na kayıtlı 5 bin üyeden 3 bine yakını emlak bölümünde faaliyet gösteriyor. Bu üyeler ortasında ise yalnızca 10 Rus firması Emlakçılar Odası’na üye görünüyor.

Antalya Emlakçılar Odası Lideri İsmail Çağlar, odaya kayıtlı 10 Rus firması olduğunu, fakat kayıt dışı çalışanların sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Çağlar, kesimin her manada denetlenmesi ve kayıt dışılığın önlenmesi gerektiğini söyledi. Alanya Emlakçılar Derneği Lideri Özgür Erbaş, Türkiye’de emlak ve gayrimenkul kesiminde faaliyette bulunan yabancı firmalara Türk paydaşlık kuralı getirilmesini önerdi.

Alanya’da bin 200’e yakın yasal emlakçı bulunduğunu belirten Erbaş, ilçede 500’ü yabancı bine yakın kayıt dışı emlakçı olduğuna dikkat çekti. Dalda denetleme yapılmadığından yakınan Erbaş, gayrimenkul ve emlak sektöründe çalışmak isteyen yabancıların Türk firmalarla paydaşlık yapma şartı getirilmesini istedi. Erbaş, “Alanya’da inanılmaz oranda yabancı emlakçı var. Bunların büyük kısmı kayıt dışı çalışan Rus ve Ukrayna vatandaşları oluşturuyor. Yabancı emlakçıların Türk emlak şirketlerine yüzde 50 ortak olma zaruriliği getirilmeli” dedi.

“Denetleme yapılmalı”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 41. Küme (Gayrimenkul Faaliyetleri) Meclis Üyesi Mustafa Ayanoğlu, Antalya’da gayrimenkul bölümünde yabancıların da faaliyette bulunduğunu söyledi. Bu kesimde emlak ofi slerinde çalışan ve emlakçılık yapan yabancıların da bulunduğunu söz eden Ayanoğlu, kayıt dışı emlakçı sayısının fazla olduğunu vurguladı. ‘Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’ olmayanların kesinlikle denetlenmesi gerektiğini anlatan Ayanoğlu, “Antalya Ticaret Vilayet Müdürlüğü ile görüşerek emlak ve gayrimenkul kesiminin denetlenmesini talep edeceğiz. Elbette yalnızca Ticaret Vilayet Müdürlüğü değil, Vergi Dairesi ve Toplumsal Güvenlik Vilayet müdürlüğü tarafından da kontrol yapılmalı” diye konuştu.

patronlardunyasi.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya