ÜlkeKültür.com

Almanya’da ihracat Haziran’da azaldı

0 68

Almanya’da mevsimsellikten ve takvim tesirlerinden arındırılmış ihracat haziranda bir evvelki aya nazaran global ticarete yönelik belirsizliklerin artmasıyla beklentiler dahilinde, yüzde 0,1 azalarak 110,4 milyar euro oldu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) bilgilerine nazaran, ülkede mevsimsellikten ve takvim tesirlerinden arındırılmış ihracat haziran ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 0,1 düşerken, ithalat yüzde 0,5 arttı. Piyasalarda ihracatın yüzde 0,1 azalacağı öngörülüyordu. Geçen yılın birebir ayına nazaran ihracat yüzde 8, ithalat ise yüzde 4,4 azalış gösterdi.

İhracattaki yıllık düşüşün Temmuz 2016’dan sonraki en sert düşüş olması dikkati çekti.

Ülkede mevsimsellikten ve takvim tesirlerinden arındırılmış ihracat mayısta bir evvelki aya nazaran yüzde 1,1 artarken, ithalat da yüzde 0,5 düşmüştü.

– Dış ticaret fazlası 18,1 milyar euro

Destatis datalarına nazaran, Almanya’da mevsimsellikten ve takvim tesirlerinden arındırılmış ihracat haziranda 110,4 milyar euro, ithalat da 92,3 milyar euro oldu. Mevsimsellikten ve takvim tesirinden arındırılmış dış ticaret fazlası ise 18,1 milyar euro olarak gerçekleşti.

Arındırılmamış sayılara nazaran değerlendirildiğinde, haziranda 106,1 milyar euroluk ihracat, 89,3 milyar euroluk ithalat yapıldı. Böylelikle Almanya, arındırılmamış sayılarla haziranda yaklaşık 16,8 milyar euro dış ticaret fazlası verdi. Dış ticaret fazlası Haziran 2018’de 22 milyar euro olarak kayıtlara geçmişti.

Almanya’nın haziranda yaptığı ihracatın 63,5 milyar eurosu Avrupa Birliği (AB) ülkelerine oldu. Ülkenin ithalatının 53,3 milyar euroluk kısmı AB’den geldi.

Haziranda geçen yılın birebir periyoduna nazaran AB ülkelerine yapılan ihracatta yüzde 6,2, bu ülkelerden yapılan ithalatta yüzde 1,1 azalış oldu.

– 6 ayda 109,9 milyar euro ticaret fazlası

Almanya’nın bu yılın birinci 6 ayındaki ihracatı 2018’in tıpkı periyoduna nazaran yüzde 0,5 artarak 666,1 milyar euroya yükselirken ithalatı yaklaşık yüzde 3 azalarak yaklaşık 566,2 milyar euroya ulaştı.

Böylece ülkenin ticaret fazlası, bu yılın birinci 6 ayında 109,9 milyar euro oldu.

Öte yandan, Almanya’nın haziran ayında cari süreçler fazlası 2018’in birebir ayına nazaran 4,2 milyar euro azalarak 20,6 milyar euro olarak gerçekleşti. Cari fazla, geçen yılın haziran ayında 24,8 milyar euro olmuştu.

ABD ile Çin ortasında artan ticaret ihtilafları ve jeopolitik belirsizlikler Alman iktisadını etkilemeye devam ederken, hükümet iktisadın geçen yılki yüzde 1,4 genişlemesinin akabinde bu yıl yüzde 0,5 büyümesini bekliyor.

 

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/