ÜlkeKültür.com

Alman iş dünyasının iktisada inancı Kasım’da beklentilerin üzerinde arttı

0 0

Alman iş dünyasının iktisada olan itimadı Kasım ayında beklentilerin üzerinde arttı.

Merkezi Münih’te bulunan İktisat Araştırma Enstitüsü (Ifo), yaklaşık 9 bin firmanın iştirakiyle gerçekleştirdiği kasım ayı Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı. Almanya’da iş dünyası beklentileri, bu kış güç kıtlığı riskinin azalması ve Berlin’deki hükümetin hane halklarını ve işletmeleri artan maliyetlerden korumak için geniş kapsamlı tedbirler hazırlamasıyla tarihî olarak düşük düzeylerden yükseldi.

Ifo enstitüsü tarafından perşembe günü yayınlanan beklentilerin bir göstergesi, Ekim ayında revize edilen 75.9’dan 80’e yükselerek ikinci bir ay boyunca güzelleşti. Bu, Bloomberg anketindeki 77 medyan beklenti varsayımından daha âlâ.

Buna nazaran, ekimde revize olarak 84,5 puan olan Almanya’da sanayi ve ticarete ait İş Ortamı İtimat Endeksi, bu ay 86,3 puana yükselerek, artışını arka arda ikinci aya taşıdı. Piyasa beklentisi ise endeksin 85 puana çıkması tarafındaydı.

Alışılmadık derecede sıcak sonbahar havası ve neredeyse kapasiteye sahip gaz depolama tesisleri, Alman şirketlerinin önümüzdeki aylarda güç kesintileriyle müsabaka mümkünlüğünü azalttı. Tıpkı vakitte, Şansölye Olaf Scholz’un hükümeti, gaz ve elektriği sübvanse etmek için 50 milyar avrodan (51,6 milyar dolar) fazla harcamaya hazırlanıyor.

Ifo Lideri Clemens Fuest yaptığı açıklamada, “Alman ekonomisindeki hassaslık düzgünleşti. Şirketler mevcut işlerinden biraz daha az mutlu olsalar da, önümüzdeki aylarla ilgili karamsarlık keskin bir halde azaldı. Sakinlik, birçok kişinin beklediğinden daha az şiddetli olabilir” dedi.

Bloomberg, Foreks

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya