ÜlkeKültür.com

Alman iktisadı ikinci çeyrekte yüzde 0,1 küçüldü

0 6

Almanya iktisadı, global ticaret ihtilaflarının Alman ihracatını etkilemesiyle bu yılın ikinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0,1 daraldı.

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) bilgilerine nazaran, Almanya’da mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), bu yılın ikinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 azaldı. Beklenti iktisadın yüzde 0,2 daralacağı istikametindeydi.

Böylece Avrupa’nın en büyük ve dünyanın dördüncü büyük iktisadı bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 0,4 büyümesinin akabinde otomotiv endüstrisinde yaşanan meselelerin, bilhassa ABD ve Çin ortasında yaşanan ticaret ihtilafların ve Brexit’e yönelik belirsizliklerin Alman ihracatını etkilemesiyle ikinci çeyrekte küçülmüş oldu.

Çeyrek bazda ele alındığında, büyümeye olumsuz katkı dış ticaretten geldi. İkinci çeyrekte ihracat ithalattan daha güçlü düşüş göstedi. Bu da GSYH üzerinde olumsuz bir tesir yaptı. Bu devirde hane halkının son tüketim harcamaları ve sonuncu kamu harcamalarının artması büyümeye olumlu katkı yaptı.

İkinci çeyrekte takvim tesirinden arındırılmış yıllık GSYH artışı yüzde 0,4 düzeyinde kaydedildi.

Almanya’da iktisat geçen yıl yüzde 1,4 büyüdü. Alman hükümeti ve AB Komitesi, bu yıl ise büyümenin yüzde 0,5’te kalmasını bekliyor.

 – “Paniğe gerek yok ama harekete geçmeye gerek var”

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, bahse ait değerlendirmesinde, ikinci çeyrekteki büyüme sayısının Alman iktisadı için “altın 10 yılın” sonunu işaret ettiğini belirterek, “Daha evvel yapılan yapısal ıslahatlar, mali teşvik, globalleşmenin dorukta olması ve Avrupa Merkez Bankası’nın düşük faiz oranları ve nispeten zayıf bir avro son 10 yılda güçlü bir büyümenin gerçekleşmesini sağladı.” dedi.

Brzeski, “2008-2009 sakinliğinin sona ermesinden bu yana Alman iktisadı her çeyrekte ortalama yüzde 0,5 oranında büyümüştü. Aslında iktisat son 40 çeyreğin 35’inde büyüdü. Bununla birlikte, bu etkileyici sayıların altında tasa verici bir eğilimde ortaya çıktı.” sözünü kullandı.

“Ticaret ihtilafları, global belirsizlik ve zahmet içindeki otomotiv bölümü sonunda Alman iktisadını dizinin üstüne oturttu,” diyen Brzeski, Bilhassa, ticari çatışmaların oluşturduğu belirsizliklerin, ekonomik faaliyetleri yavaşlamasına neden olduğunu anlattı.

Brzeski, “Paniğe gerek yok ama harekete geçmeye gerek var. Alman iktisadının geleceği büyük oranda dış etkenlere ve hükumetin aksiyonlarına bağlıdır. Açıkçası, devam eden ticaret çatışmalarında rastgele bir rahatlama Alman iktisadına yarar sağlayacaktır. Şirketler hala son derece uygun finansman şartlarını kullanabilir ve yatırım yapabilirler….Alman hükumetinin harekete geçmesi için baskı artacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bundan sonra rastgele bir mali siyasetin 2008-2009 finansal krizi sonrası mali siyasetlerden daha karmaşık olacağına işaret eden Brzeski, “O vakitler, banka kurtarma ve kısa müddetli çalışma üzere devlet tedbirleri başarılıydı zira iktisat temelde sağlamdı. Bu sefer, yapısal problemler ya da en azından zorluklar var. Yalnızca dijitalleşme, altyapı yahut otomotiv sanayisini düşünün. Bu nedenle, Almanya’nın kısa vadeli bir teşvik ve uzun vadeli büyüme potansiyelini sağlayacak iki taraflı bir teşvik paketine gereksinimi var. Dijitalleştirme, iklimi muhafaza, güç dönüşümü, altyapı ve eğitim olan bu şifreler çok düzgün bilinmektedir.” tabirini kullandı.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan