ÜlkeKültür.com

ABD ile ticaret savaşı Çin’in Avrupa’daki yatırımlarını vurdu

0 3

Çin merkezli şirketlerin Avrupa’da birleşme ve satın süreçlerinin hacmi yılın birinci yarısında geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 84 azalarak 2 milyar 400 bin dolara geriledi.

Denetim ve danışmanlık firması EY, Çin merkezli şirketlerin Avrupa’da bu yılın birinci yarısında yaptıkları satın alma ve birleşme mutabakatına dair altı aylık raporunu yayınladı.

Rapora nazaran, Çinli şirketlerin Avrupa’da bu yılın birinci yarısında yaptıkları süreç sayısı geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 28 düşerek 81’e geriledi.

Çinli şirketlerin gerçekleştirdikleri satın alma ve birleşme süreçlerinin hacmi de bu yılın birinci yarısında yüzde 84 düşerek 2,4 milyar dolara geriledi.

Çinli şirketlerin Avrupa’nın en büyük iktisadına sahip Almanya’da satın alma ve birleşme süreç sayısı 25’den 11’e gerilemesi dikkati çekti. Almanya’da Süreç hacmi 10,1 milyar dolardan 500 milyon dolara geriledi.

İngiltere’de, Çin merkezli şirketler 17 süreçte 400 milyon dolarlık hacim oluştururdu.

Raporda görüşlerine yer verilen EY Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin Çin İş Danışmanlık Hizmetleri Üst Yetkilisi Yi Sun, Çinli yatırımcıların Avrupa’da yatırım konusunda tereddütlerinin ana nedeninin Çin iç pazarındaki durumu olduğunu belirterek, “Çin’deki ekonomik durum güç ve belirsizlik büyük kalmaktadır. Bu yalnızca ABD-Çin ortasındaki ticaret çatışmasından kaynaklanmıyor.” tabirini kullandı.

Yi, genel olarak Çin’li şirketlerin birleşme ve satın alma eğiliminin istedikleri maharet yahut eserler açısından stratejik mana söz eden şirketleri satın almaya yönelik olduğunu da belirerek, “Çin iktisadı toparladığı vakit ve ABD ile Çin ortasındaki ticaret ihtilafları çözüldüğünde, birleşme ve satın alma faaliyetlerinde kıymetli bir artış göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan