ÜlkeKültür.com

4 kurumdan Aselsan bilançosu değerlendirmesi

0 171

Aselsan 2. çeyrekte 703.7 milyon TL net kar açıkladı. Beklenti 697.4 milyon TL’ydi. Tıpkı devirde satışlar 2.63 milyar TL oldu. Şirketin altı aylık net karı ise 1.3 milyar TL’ye yükseldi.

“OLUMSUZ TESİR BEKLİYORUZ”

Garanti Yatırım düşen net nakit nedeniyle pay tesirinin olumsuz olmasını beklediklerini bildirdi.

Kurum, “Açıklanan net satışlar ve FVAÖK piyasa beklentisinin sırasıyla yalnızca %5 ve %3 altında gerçekleşirken, 2Ç19 FVAÖK marjı da piyasa beklentisinden 0.3 puan daha yüksek %21.0 düzeyinde gerçekleşti. Aselsan’ın 2Ç19’da net nakit durumu 1Ç19 sonundaki 1.5 milyar TL düzeyinden 165 milyon TL düzeyine indi.

Aselsan’ın 1Ç19 sonunda 9.5mlr ABD$ düzeyinde olan bakiye siparişleri 2Ç19 sonunda 10.2 milyar dolar düzeyine çıktı.
Aselsan 2018 yılında %40 üzeri satış büyümesi ve %19-21 FVAÖK marjını yakalarken 2019 için %40-50 satış büyümesi ve %19-21 aralığında FVAÖK marjı hedeflemekte. İddialarımız şirket ile uyumludur.

Piyasa beklentisine paralel gelen operasyonel sayılara rağmen düşen net nakit nedeniyle pay tesirinin olumsuz olmasını bekliyoruz. Nakit dönüşüm döngüsündeki muhtemel olağanlaşma ve güzelleşme, tavsiyemizde ve amaç fiyatımızda üst taraflı risk teşkil edebilir” değerlendirmesini yaptı.

İNTEGRAL MENKUL DEĞERLER

Kurum Aselsan’ın toplam proje büyüklüğünün 10.2 milyar dolar düzeyine ulaştığını, satış gelirlerindeki ve operasyonel gelirlerdeki artışların olumlu olduğunu kaydetti.

Açıklamada “Bunun yanında nakit kıymetlerinin son çeyrekte 1.3 milyar TL daha azalarak devam etmesi, işletme sermayesindeki azalma bilançonun olumsuz tarafını oluşturuyor. Yılbaşından bu yana nakit kıymetlerindeki azalma 2.1 milyar TL’yi bulmuş durumda. Alacaklardaki artış, stoklardaki büyüme bunun esas nedeni olarak görünüyor. Öteki deyişle nakit akış tablosunda nakit çıkışının esas nedeni işletme sermayesindeki azalma olarak görülüyor. ASELS’ın açıkladığı bilançoyu bu açıdan temkinli karşılıyoruz.

Şirket 2019 yılında satış gelirinin %40-50 artmasını, FAVÖK marjının %19-21 düzeyinde oluşmasını bekliyor. Yaklaşık 1 milyar TL yatırım harcaması öngörüyor. Beklentilerde değişiklik yok.” sözlerine yer verildi.

AK YATIRIM

Ak Yatırım 2. çeyrekte net karın kendi varsayımları olan 754 milyon TL ‘nin altında gerçekleştiğini belirtti. Kurum, sonuçların beklenti dahilinde gerçekleşmesine karşın işletme sermayesinde devam eden bozulmayla pay performansında düzgünleşme beklemediklerini bildirdi.

Açıkalamada “Satış gelirleri ve faaliyet karı piyasa beklentileri dahilinde açıklandı. Gelirler ve faaliyet karı geçen yılın birebir periyoduna nazaran sırasıyla %37 ve%32 büyüme gösterdi. Şirketin net nakit sayısı Haziran sonunda 165 milyon TL olarak açıklandı. 1Ç19’daki 1 milyar 498 milyon TL’nin altında gelen bu sayı artan Eximbank kredileri ile ortaya çıktı. Şirketin alacaklarında ve stoklarda yaşanan artışlarla bu kredilere muhtaçlık duyuldu.” sözlerine yer verildi.

Deniz Yatırım ise net karın yıllık % 19 arttığını belirterek “Piyasa nakit akışı tarafında bir güzelleşme görmedikçe pay performansı baskı altında kalabilir” değerlendirmesini yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!