ÜlkeKültür.com

10 milyondan fazla indirilen bu uygulamanın aslında “sahtekar” olduğu ortaya çıktı

0 184

Yeni araştırmalar, Google Play Store’un son aylarda artan sayıda kuşkulu aktifliğe mesken sahipliği yaptığını ortaya çıkardı.

Dr.Web tarafından yapılan bir araştırma, kurbanları fiyatlı hizmetlere abone yapmak için tasarlanmış çok sayıda düzmece uygulama ve trojanın yanı sıra tasa verici seviyede casus yazılım buldu. Rapor, Android kullanıcılarının Play Store’da gezinirken dikkat etmeleri gereken şeyleri belirterek, şirketin antivirüs veritabanına eklenen artan sayıda uygulamanın detaylarını sunuyor.

Son aylarda tehlikeli Android uygulamalarının en değerli çeşitleri ortasında ödül tabanlı bir sistem yer alıyor.

Dr.Web, kullanıcıların “sanal bir ödül” almak için öteki programları ve oyunları yükleme, başlatma ve kullanma üzere çeşitli vazifeleri tamamlamaya teşvik edildiğini söylüyor. Bu sanal mükafatların daha sonra gerçek paraya yahut mağaza kredisine çevrilebildiği sav ediliyor.

Gerçek mali kıymete sahip ödüllere erişebilmek için, kullanıcıların “milyonlarca” ödül toplaması gerekiyor ve harcanan muazzam vakit, gayret ve öteki kaynakların akabinde uğraşılması gereken öbür ayrıntılar da bulunuyor.

En büyük hatalı: Lucky Step-Walking Tracker

Raporda vurgulanan en dikkate paha uygulamalar ortasında, 643.000 incelemede ortalama 4,2 yıldızla toplamda 10 milyondan fazla indirilen “Lucky Step-Walking Tracker” yer alıyor.

Ayrıca “Lucky Habit: health tracker” (3,6 yıldızda 5 milyon indirme, 193.000 inceleme) ve “WalkingJoy” (3,9 yıldızda 5 milyon indirme, 227.000 inceleme) da bahsi geçen uygulamalar ortasında. Bu uygulamaların hiçbiri, ilgili Play Store açıklamalarında, kullanıcılara vazifeleri tamamlamaları için finansal teşvikler sunduklarını açıkça detaylandırmıyor, fakat bunların kullanıcıları belli noktalara (sağlıklı alışkanlıkları takip etmek yahut belli sayıda adım atmak gibi) ulaşmaları ve reklamları izlemeleri için ödüllendirdiği ortaya çıkmış durumda. Ayrıyeten bunlardan kimileri, jeton kilidini açma sürecini hızlandırmayı bile vaat ediyor. Lakin bu uygulamalar, en son amaca ulaşmanızı neredeyse imkansız hale getiriyor.

Lucky Step-Walking Tracker”, o vakitten beri fonksiyonelliğini durdurarak mükafatları neredeyse anlamsız hale getirdi. Ayrıyeten, üç uygulamanın da tıpkı sunucuyu paylaştığı bulundu, bu da ortak bir geliştirici olduğunu gösteriyor. Bu nedenle öteki ikisinin de yakın gelecekte ödül sistemlerini kaldırması sürpriz olmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi